Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Aktuality

Veřejné osvětlení

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvětlení Litoměřice“, na jehož první etapu obdrželo dotaci. V rámci ní bude vyměněno 754 kusů stávajících svítidel za svítidla nová s LED světelnými zdroji. Projekt je realizován z Národního plánu obnovy za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a finanční podpory Evropské unie. Celková výše přiznané dotace je 8 041 133,- Kč, město se bude podílet částkou 361 195,- Kč.

Montážní práce nového osvětlení a následné revize, funkční zkoušky a měření osvětlení začnou 20. května a skončí zhruba na konci června. „V této souvislosti mohou vzniknout krátkodobá omezení v užívání komunikací a veřejných ploch z důvodu zajištění bezpečnosti osob a majetku. Prosíme občany, aby pro ulehčení v době montáže tyto plochy uvolnili,“ vyzývá Tereza Vejlupková, projektová manažerka Odboru územního rozvoje MěÚ Litoměřice.

Veřejné osvětlení bude v rámci 1. etapy měněno v následujících ulicích: Michalovická, Družstevní, Stránského, Mrázova, Mariánská, Švermova, České armády, Mládežnická, Liškova, Odboje, Kamýcká, Dobrovského, Šafaříkova, Elišky Krásnohorské, Štursova, Kosmonautů, Odboje, Werichova, Horova, Mánesova, U Katovny, Stavbařů, Kamýcká, 28. října, Erbenova, Pokratická, Revoluční, Turistická cesta, U Lávky, Havlíčkova, Kořenského, Nezvalova, Marie Majerové, Březinova cesta, Smetanova, Kollárova, Čelakovského, Svojsíkova, Daliborova, Žižkova, Osvobození, Boženy Němcové, Čechova, Bratří Čapků, Daliborova, Svojsíkova, Tylova, Eliášova, Osvobození, Žižkova, Fügnerova, Sládkova, Rooseveltova, Veitova, Pražská, Na Valech, Jungmannova, Krátká, Baarova, Daliborova, Hálkova, Jiřího z Poděbrad, Alšova, Chelčického, Bratří Mrštíků, Růžovka, Dvořákova, Masarykova, Vojtěšské náměstí, Komenského, Tolstého, Turgeněvova, Šaldova, Třebízského, Resslova, Tylova, Palackého, Osvobození, Liberecká a Teplická.

Výměna stávajících svítidel za nové „LEDky“ se bude postupně týkat i dalších lokalit ve městě. Projekt je totiž rozdělen na tři etapy. Na druhou již město podalo žádost o dotaci. Pokud se dotace na všechny etapy podaří získat, kompletní výměna svítidel by měla skončit v roce 2025. V loňském roce zaplatilo město Litoměřice za provoz veřejného osvětlení 8 754 440,- Kč.

logo EU NPO MPO

koupaliště v Litoměřicích

S příchodem letního počasí otevřelo své brány letní koupaliště na Písečném ostrově v Litoměřicích. V provozu jsou zatím dva menší bazény s přihřívanou vodou a sportoviště. Jak informoval vedoucí koupaliště Ladislav Beneš, celý areál se veřejnosti plně otevře od soboty 1. června, kdy se na koupališti zároveň koná Dětský den.

pivo ústeckého kraje

Absolutním vítězem třetího ročníku soutěže Pivo Ústeckého kraje se stal litoměřický Biskupský pivovar U sv. Štěpána, který zároveň získal titul Pivo Zahrady Čech. Soutěže se zúčastnilo jedenáct minipivovarů z Ústeckého kraje s téměř pěti desítkami vzorků piv. Soutěžilo se v osmi kategoriích.

Mozková mrtvice

Krajská zdravotní se již tradičně připojuje ke Světovému dni boje proti mozkové mrtvici, který probíhá každoročně 15. května. V rámci osvětově preventivních akcí se veřejnosti budou věnovat odborníci z nemocnic Krajské zdravotní i zástupci neziskové iniciativy Čas je mozek. Nejinak tomu bude i v litoměřické nemocnici od 9 do 13 hodin za přítomnosti lékaře neurologa u hlavního vstupu. Na místě si pak můžete nechat změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Cévní mozková příhoda, lidově nazývaná mrtvice, patří k nejčastějším příčinám úmrtí a trvalé invalidity, a to i přes jasné pokroky v akutní léčbě, rehabilitaci a prevenci. Ročně v České republice postihne na 30 tisíc lidí. „Každému pátému či šestému člověku mozková mrtvice hrozí. Navíc mrtvice dnes není postrachem jen starších lidí, ale stále častěji ohrožuje zdraví i životy mladých. A bohužel, i přes tato vysoká čísla a hrozící následky, většina lidí neví, jakými příznaky se může mrtvice projevit a jak na ně správně reagovat,“ uvádí primář neurologického oddělení a iktového centra v chomutovské nemocnici Krajské zdravotní Jiří Neumann. Také povědomí o tom, jak se před tímto onemocněním chránit není stále dostatečné.

Proto se na Světový den proti mrtvici, připadající každoročně na 15. května, konají po celé republice, a Ústecký kraj a Krajská zdravotní nejsou výjimkou, osvětové akce pro veřejnost. Lidé zde získají důležité informace o tomto závažném onemocnění, jak se před cévní mozkovou příhodou chránit, jaké jsou její příznaky, jak správně reagovat a rychle pomoci při jejím vzniku a informace o moderních vyšetřovacích a léčebných postupech poskytovaných v Iktových centrech (centrech vysoce specializované péče o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou) nemocnic Krajské zdravotní. Pro zájemce také bude k dispozici měření krevní tlaku, hladiny cukru v krvi a informace ke zdravému životnímu stylu.

„Mrtvice je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás a každý rok postihne skoro 30 tisíc lidí. Základními příznaky jsou pokleslý koutek nebo celá část obličeje, povislé končetiny na jedné straně těla a problémy s řečí. Za jaký čas je pacient dopraven k lékaři, patří mezi rozhodující faktory, které ovlivňují úspěšnost léčby, popřípadě i záchrany života mrtvicí postiženého pacienta,“ upozorňuje David Černík z neurologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.  

Jednoduchý test příznaků mozkové mrtvice nabízí tzv. metoda FAST (anglicky rychle). Je to právě čas, který je nejdůležitějším ovlivnitelným faktorem při postižení mozkovou mrtvicí. Mozkové buňky jsou schopny bez kyslíku a živin přežít jen několik minut. Každou minutu od vzniku mozkové mrtvice nenávratně umírá téměř 2 miliony mozkových buněk. Metoda FAST umožňuje rozpoznat toto postižení a urychlit léčbu pacienta.

Jak aplikovat metodu FAST?

FACE [obličej]
Požádám člověka, aby se usmál. Je patrný pokles ústního koutku nebo očního víčka?

ARM [paže]
Zvednu mu ruce do předpažení. Nemůže udržet obě paže ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne oproti druhé?
SPEECH [řeč]

Zeptám se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně či má potíže s porozuměním?
TIME [čas]

Pokud zaznamenám alespoň jeden z těchto příznaků, ihned volám linku 155. Prokáže-li se mrtvice, lékaři se snaží pacienta udržet ve stabilizovaném stavu. Pokud má být léčba účinná, musí být zahájena co nejdříve, ideálně během 4,5 hodin od vzniku příznaků.

Tisková zpráva Krajské zdravotní, a.s.

volební urny

Připomínáme, že ve čtvrtek 16. května se koná první zasedání členů okrskových volebních komisí pro volby do Evropského parlamentu. Uskuteční se ve velkém sále Domu kultury od 14 hodin. Na programu je mimo jiné volba předsedů a místopředsedů či informace o organizaci voleb v Litoměřicích.

pietní akt

Na městském hřbitově a u krematoria Richard v Litoměřicích se dnes dopoledne u příležitosti Dne vítězství uskutečnil pietní akt. Uctít památku obětí 2. druhé světové války přišli starosta města Radek Löwy, místostarosta Jiří Adámek, senátor Ladislav Chlupáč a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Přítomni byli také zástupci volyňských Čechů s předsedkyní Danielou Zelenkovou a Československé obce legionářské. Čestnou stráž u pomníků na zmíněných místech drželi litoměřičtí skauti a o hudební doprovod se postarala základní umělecká škola.

Výstava partnerství

V Hradu Litoměřice začala ve čtvrtek slavnostní vernisáží společná výstava obrazů litoměřické autorky Jarmily Dittrichové a Fabiena Dubarreho z partnerského města Armentières s názvem Setkání. Ta byla dosud k vidění právě ve francouzském městě, odkud se do Litoměřic přesunula.

studie parkovacího domu

Přísné podmínky dotačního programu pozastavují v tuto chvíli projekt výstavby parkovacího domu v ulici Růžovka v litoměřické části Kocanda. Konkrétní důvod, proč na již přislíbenou dotaci ve výši 85 milionů korun město nakonec nedosáhne, je podle místostarosty města Petra Panaše nedostatečná vzdálenost parkovacího domu od vlakového a autobusového nádraží.

Start závodu

Ve čtvrtek 2. května ve 14,40 hodin odstartuje z Mírového náměstí v Litoměřicích první etapa 52. ročníku Závodu míru juniorů (ZMJ). V této souvislosti dojde k přechodné úpravě provozu nejen na Mírovém náměstí, ale také v ulicích Dlouhá, Topolčianská, U Stadionu a Jiřího z Poděbrad.

plakát výstava

Druhou společnou výstavou obrazů litoměřické autorky Jarmily Dittrichové a výtvarníka Fabiena Dubarre z francouzského Armentières pokračuje partnerství mezi oběma jmenovanými městy. Zatímco letos v lednu byla výstava nazvaná Setkání / Rencontres k vidění právě v Armentières, v květnu ji bude možné navštívit v Litoměřicích.

 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu