Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Aktuality

Elektrovozidla technické služby

Vozový park Technických služeb města (TSM) je zase o něco modernější. Ve čtvrtek totiž pracovníci příspěvkové organizace města převzali ve svém areálu pět zbrusu nových vozů na elektrický pohon, které nahradí dosluhující staré, poháněné spalovacími motory. TSM také zakoupily nový malotraktor, který bude udržovat pořádek na městském hřbitově.

Korunovační klenoty

Téměř pět tisíc dětí a dospělých včetně zhruba šesti desítek škol. Taková byla návštěvnost unikátní putovní výstavy nazvané „České korunovační klenoty na dosah“. K vidění byla od 4. října do 27. listopadu v Hradu Litoměřice.  

Tato významná událost umožnila návštěvníkům podrobněji poznat mistrovské repliky Českých korunovačních klenotů, které jsou obvykle vystavovány na Pražském hradě pouze jednou za 5 let. Návštěvníci zde měli možnost spatřit mistrovskou repliku středověkého žezla a jablka Karla IV. Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři, Jiří Urban. Ten realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské. Tento fakt dodal výstavě na jedinečnosti.  

V jejím průběhu se konaly komentované prohlídky, a to v podání studentů z Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední odborné školy Ekonom v Litoměřicích. „Mám obrovskou radost, že byl o výstavu takto velký zájem. Ráda bych poděkovala ředitelce střední školy Ekonom a všem studentům, kteří se stali skvělými průvodci. Děkuji též všem návštěvníkům, kteří zavítali na náš hrad a ocenili krásu českého kulturního bohatství. Šlo o jedinečnou příležitost, kterou lidé využili,“ neskrývala nadšení ředitelka Městských kulturních zařízení Litoměřice Michaela Mokrá.  

Aneta Břeňová, MKZ Litoměřice

Autobusy do Prahy

Cestující na nové společné lince Ústeckého a Středočeského kraje mezi Litoměřicemi a Prahou se dočkali větších autobusů. Nově jsou na trasu nasazovány čtyři autobusy Iveco Crossway LE o délce 14,5 metru. Linka byla z iniciativy obou krajů spuštěna 2. září v reakci na ústup komerčního dopravce.

„Při zahájení provozu této linky jsme slíbili, že nejpozději do konce roku budou nasazeny moderní kapacitní autobusy, které byly dopravcem představeny na slavnostním zahájení v Litoměřicích. Tímto krokem dochází k výraznému zkomfortnění přepravy pro cestující,“ uvedl Zdeněk Šponar, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje.

Velkokapacitní třínápravové autobusy Iveco Crossway LE 14,5m s emisní normou Euro 6 přepraví celkem 111 cestujících. Vnitřní prostor vozidla je přizpůsoben pro přepravu minimálně dvou dětských kočárků nebo invalidních vozíků. Vozidla splňují všechny potřebné standardy.

Jízdné je možné platit hotově, platební kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace PID Lítačka. Souběžně s Tarifem PID v úseku Nová Ves – Litoměřice platí také Tarif DÚK.

Linka 413 mezi Prahou a Litoměřicemi byla zavedena 2. září. Jezdí každý den, v ranní špičce cca po půl hodině, odpoledne každou hodinu a v ostatních obdobích všedního dne a o víkendech v intervalu 120 minut. Cesta z Litoměřic ke stanici metra Letňany trvá cca 65 minut.

Jak je to s cenou jízdného na lince 413 Litoměřice - Praha?

V říjnovém vydání Radničního zpravodaje jsme veřejnost informovali o zprovoznění nové společné autobusové linky Ústeckého a Středočeského kraje Litoměřice – Praha. Někteří ze čtenářů nám následně napsali, že v článku uvedených 90 korun za jízdenku neodpovídá skutečnosti. Platí se prý více (110 Kč). Oslovili jsme proto tiskovou mluvčí Ústeckého kraje Magdalenu Fraňkovou, aby nám cenovou politiku nového spoje vysvětlila. „Pražská integrovaná doprava (PID) pracuje v režimu pásem a nikoli zón jako Doprava Ústeckého kraje (DÚK). To znamená, že jede-li cestující z Litoměřic do Prahy, přejíždí 9 tarifních pásem, plus je nutné započítat navíc pásma „P“, „0“ a „B“, která se ale v součtu nerovnají třem pásmům, ale čtyřem. Za každé pásmo se přitom platí 10 Kč,“ říká Magdalena Fraňková.

Poněkud složité vysvětlení dále specifikuje na konkrétních příkladech. „Jedu z Litoměřic do Prahy. Pokud mám celoroční Lítačku od PID po Praze, nepotřebuji pásma „POB“ a kupuji si tedy jen 9 tarifních pásem čili zaplatím 90 Kč. Pokud Lítačku nemám, ale chci jet jen do Letňan, třeba na nákupy, v takovém případě potřebuji pásma „OB“ a zaplatím 110 Kč. V posledním případě Lítačku nemám, ale chci celý den jezdit i MHD po Praze. V tom případě jsou potřebná i pásma „POB“ a cena je 130 Kč,“ uvádí Magdalena Fraňková.

Nejlevnější cesta tedy opravdu stojí 90 Kč, ovšem pouze s kuponem pro Prahu. Bez něj se cestující dostanou do Letňan na 110 a do centra Prahy s celodenní jízdenkou na MHD za 130 Kč. Krajská mluvčí vysvětluje také zpáteční jízdenku Litoměřice – Praha – Litoměřice. „Taková v DÚK, ani v PID neexistuje. Chová se tak ale v PID jednodenní síťová jízdenka, která je na všechna pásma a všechna čísla za 240 Kč na 24 hodin. Je to jízdenka, kterou do Litoměřic DÚK uznává,“ uzavřela Magdalena Fraňková.

I na této lince platí pro seniory nad 65 let sleva na jízdném 50 procent.

K fotografiím: Velkokapacitní třínápravové autobusy Iveco Crossway LE 14,5m byly představeny před zahájením provozu nové linky na Mírovém náměstí v Litoměřicích.

Dopravní omezení

Rozsvícení vánočního stromu a vánoční trhy na Mírovém náměstí v Litoměřicích se blíží. Díky těmto akcím je potřeba zajistit potřebná dopravní omezení. Připrava, samotná realizace i následný úklid akcí jsou velmi náročné, a proto vás za Městská kulturní zařízení (MKZ) žádáme o pochopení, toleranci a akceptaci námi nastavených pravidel a podmínek akce. 

Soupis dopravních omezení: 
 Od soboty 2. 12. od 20 hodin do neděle 3. 12. do 22 hodin nebude možné parkovat na větší části Mírového náměstí. Průjezdnost náměstím bude omezena. Při příjezdu Lidickou ulicí budete moci vyjet pouze ulicí Michalskou a při příjezdu Dlouhou ulicí budete moci vyjet Velkou Dominikánskou. Toto omezení bude platit i pro zásobování. Uzavřena bude silnice před radnicí a před Moneta Money Bank po celé délce.
• Od neděle 3. 12. 2023 od 22 hodin až do pondělí 8. 1. 2024 do 16 hodin bude zákaz parkování již jen v menší části Mírového náměstí, tak jak je každoročně o vánoční trhy zvykem. Průjezd náměstím omezen nebude.
• Městská autobusová doprava omezena nebude. 

Tato dopravní omezení vám dáváme vědět s předstihem, abyste měli možnost zajistit si jiné místo pro parkování či zásobování. Avizujeme dopředu, že s ohledem na nutnost náročné koordinace v době rozsvícení vánočního stromu ve spojitosti s příjezdem vánočního Coca-cola kamionu nebude zohledněna žádná výjimka na průjezdnost náměstím. 

Děkujeme za pochopení a doufáme, že s námi prožijete příjemnou atmosféru adventího času. 

Aneta Břeňová, Městská kulturní zařízení Litoměřice

školka ilustrační foto

Třída s lesními prvky při MŠ Sedmikráska může od úterý 28. listopadu opět navštěvovat základnu na Mentaurově. Rozhodla o tom ředitelka MŠ Litoměřice Monika Mejtová poté, co pronajímatel objektu odstranil bezpečnostní rizika, kvůli kterým bylo od 16. listopadu využívání základny třídou s lesními prvky dočasně přerušené.

Vánoční strom na náměstí

Vánočním stromem, který bude o nadcházejícím adventu zdobit Mírové náměstí, je pro letošní rok jedle. Město Litoměřice strom podobně jako v předešlých letech získalo od soukromých dárců, tentokrát z nedaleké obce Michalovice. Pracovníci technických služeb jedli během pondělního dopoledne ukotvili a následně se postarají také o její ozdobení.

Instalace fotovoltaiky

Sedm městských objektů bude nejpozději do konce letošního roku osazeno fotovoltaickými panely. Město Litoměřice tím pokračuje v dalším snižování závislosti na fosilních palivech a snižování nákladů na energie. Jako první začala odborná firma s instalací fotovoltaiky na Domu dětí a mládeže Rozmarýn v Plešivecké ulici (na snímcích).

Srdcaři Litoměřic

V přátelské atmosféře se nesl včerejší slavnostní večer pořádaný Zdravým městem Litoměřice jako poděkování a ocenění dobrovolníků, kteří nezištně pomáhají ostatním a byli v letošním roce nominováni v anketě Srdcař Litoměřic. Všem, kteří se v sále hradu sešli, poděkovali zástupci vedení města a předali jim za jejich aktivity certifikát a malé dárky. Vítězové jednotlivých kategorií si navíc odnesli skleněné srdce z dílny Pačinek Glass.

Diplom ocenění

Město Litoměřice získalo ocenění Egovernment The Best 2023 v tradiční soutěžní sbírce nejzajímavějších projektů elektronizace veřejné správy v ČR, kterou každoročně, už 18 let, vyhlašuje Magazín Egovernment. Cílem je prezentace projektů, jež jsou v rámci státní a veřejné správy v daném roce realizovány a mohou být inspirací i pro ostatní.

 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Pá: 9-17 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2023 Město Litoměřice
Mobilní menu