Nástroje pro usnadnění přístupu

PARTNERSKÁ MĚSTA

Armentières

Znak města Armentières

http://www.armentieres.fr

Armentières je město, ve kterém žije 26.000 obyvatel a svojí velikostí je tak nejvíce podobné Litoměřicím. Leží v regionu Nord-Pas-de-Calais-Picardie, v těsném sousedství s hranicemi Belgie a severovýchodně od několikasettisícové metropole regionu, Lille. Armentières je správním centrem stejnojmenného okresu a protéká kolem něj řeka Lys. V minulosti bývalo znám svým rozsáhlým textilním a vlnu zpracujícím průmyslem. Svoji roli sehrálo jak v první, tak i ve druhé světové válce. Je dobře zapamatovatelné i svou typickou radnicí s vysokou věží, která je obvyklá v oblasti severní Francie, Belgie a Holandska. V současnosti se město snaží rozvíjet sféru služeb a obchodu, při zachování historického dědictví a rozvoje kulturního života, což jej pojí s obdobnou rolí Litoměřic.
Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 2011.

Calamba

Znak města Calamba

https://www.calambacity.gov.ph

Calamba je téměř čtyřsettisícové město v provincii Laguna, ležící 54 kilometrů jižně od filipínského hlavního města Manila. Je také správním centrem regionu Calabarzon. Calamba je po celých Filipínách známá ze dvou důvodů. Jednak jako hlavní město odpočinku a rekonvalescence, jelikož je zde velký počet horkých léčivých pramenů, kolem kterých je vystavěna velká řada letovisek. Druhým důvodem její výjimečnosti je skutečnost, že se zde narodil filipínský národní hrdina v boji za samostatnost a zbavení se španělské nadvlády, José Rizal. To je také důvodem, proč je Calamba nejstarším partnerským městem Litoměřic – v Litoměřicích totiž žil Rizalův nejbližší evropský přítel, profesor Ferdinand Blumentritt, který působil na litoměřické reálce, a kterého Rizal v Litoměřicích dokonce navštívil.
Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 1974.

Dapitan

Znak města Dapitan

https://dapitancity.gov.ph

Dapitan je město ležící v regionu Zamboanga na filipínském ostrově Mindanao, ve kterém žije přes 77.000 obyvatel. Místo ve filipínské historii si vysloužilo tím, že během filipínského národního boje za samostatnost se stalo útočištěm národního hrdiny a bojovníka José Rizala, když byl poslán Španěly z Calamby do exilu. Z tohoto důvodu je ve městě celá řada památek odkazujících na tuto význačnou osobnost, která je také důvodem partnerství s Litoměřicemi. Blízkým přítelem José Rizala byl totiž profesor Ferdinand Blumentritt, který působil na litoměřické reálce, a kterého Rizal v Litoměřicích dokonce navštívil. Kromě odkazu José Rizala je Dapitan znám i jako město, kde byl postaven první zábavní park na ostrově Mindanao.
Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 2006.

Fulda

Znak města Fulda

https://www.fulda.de

Fulda je město v německé spolkové zemi Hesensko, kterým protéká stejnojmenná řeka. Leží necelých 100 km severovýchodně od Frankfurtu nad Mohanem. Obdobně jako Míšeň je i Fulda centrem zemského kraje. Město je známé svou vojenskou minulostí, kdy bylo hraniční základnou mezi tehdejším Západním a Východním Německem, dále svou karolínskou a barokní architekturou a také výrobou pneumatik značky Fulda. V širším smyslu je součástí aglomerace Frankfurt nad Mohanem, která je hospodářsky nejvýkonnější oblastí na západě Německa. Žije zde přes 65.000 obyvatel, ze kterých dosud část tvoří čeští Němci, kteří byli po druhé světové válce do Fuldy odsunuti právě z Litoměřic a jejich okolí, a jejich potomci. Fulda je tak partnerským městem Litoměřic s nejsilnějším historickým poutem.

Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 2001.

Míšeň (něm. Meissen)

Znak města Fulda

https://www.stadt-meissen.de

Míšeň je město v německé spolkové zemi Sasko, rozkládající se na Labi, 25 km severozápadně od centra Drážďan. Je správním centrem stejnojmenného zemského okresu. Město je proslulé míšeňským porcelánem, který se zde začal vyrábět v manufaktuře roku 1710 jako první porcelán v Evropě. Míšeň spadá do metropolitní oblasti Drážďan, v níž žije na 750 000 obyvatel a jež je hospodářsky nejsilnějším regionem na území východního Německa. V samotné Míšni žije přes 27.000 obyvatel. Míšeň je partnerským městem, které leží Litoměřicím nejblíže.

Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 1996.


Vztahy s partnerskými městy a zahraničními partnery spadají do působnosti sekretariátu starosty

a spolku Lito-Partner pro spolupráci s partnerskými městy

 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu