Knihovna K. H. Máchy ocenila Osobnost knihy 2017. Letos titul získala Helena Unčíková Lendacká.
- Anna Hrochová
- Aktuality
Nástroje pro usnadnění přístupu
podatelna@litomerice.cz +420 416 916 111
Knihovna K. H. Máchy ocenila Osobnost knihy 2017. Letos titul získala Helena Unčíková Lendacká.
Zděnka Skálová (na úvodní fotografii) se dobrovolnické činnosti věnuje 16 let. Nepřipadá jí na to nic neobvyklého, bere to jako součást svého života. A přitom svým jednáním pomohla rozjasnit tváře již stovkám lidí. Zdenku i další téměř tři desítky dobrovolníků z Litoměřic včera město pozvalo na slavnostní předání ocenění dobrovolníků. Chtělo tak dobrovolníkům vyjádřit svůj dík, dát jim najevo, že si jejich činnosti váží. „Pomáháte dobré věci, potřebným lidem. Víme, že tak činíte bez nároku na jakoukoliv odměnu, bez očekávání slov díků. Přesto vám vyjadřujeme náš dík. Ceníme si vás,“ uvedl místostarosta města Litoměřice Pavel Grund při zahájení slavnostní akce v obřadní síni litoměřické radnice.
Dobrovolníci za svou činnost kromě slov díků obdrželi půlroční permanentku do krytého bazénu a sauny, aby mohli také sobě dopřát zaslouženou péči. „Darujete svůj čas, který byste mohli využít tisíce jinými způsoby. To je nedocenitelné,“ přidal tajemník městského úřadu Milan Čigáš. Ten před zakončením formální části události předal ještě jedno ocenění, a to z vlastní iniciativy. „Sám jsem mohl nedávno poznat, jaké je to být oceněn a získal poukaz na zájezd. Rozhodl jsem se jej však věnovat dál, a to právě jednomu z těchto dobrých lidí,“ vysvětlil svůj záměr a poukaz na pobyt předal dobrovolnici z Hospice sv. Štěpána.
Kromě dobrovolníků ocenění obdržely za svou činnost dvě koordinátorky dobrovolníků, Dagmar Pelcová z Hospice sv. Štěpána a Veronika Vedejová z Diecézní charity Litoměřice.
Město kromě této aktivity dobrovolnickou činnost každoročně podporuje finančně. „Uvědomujeme si potřebnost těchto lidí. Na dobrovolnictví proto vyčleňujeme z rozpočtu částku v hodnotě 150 tisíc korun,“ sdělila přítomná vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková.
Akce proběhla v organizaci Zdravého města Litoměřice (ZM) za účasti i jeho zástupců, koordinátorky ZM Ireny Vodičková a politika ZM Petra Hermanna.
Kouzelný program připravily pro děti po celý následující týden Vánoční trhy se Zahradou Čech na Mírovém náměstí: Vánoční motivy, pohádky a tradice, to vše vyvrcholí v pátek 22. prosince neuvěřitelnou světelnou show s vánoční pohádkou. „Letos jsme se rozhodli nejen připravit program na míru dětem, ale také děti samotné do programu vánočních trhů zapojit. Přidaly se i jednotlivé základní školy, děti zde mají své tabule, které zdobí vánoční tématikou. Vystoupí dětské pěvecké sbory, kluky i holky potěší divadelní pohádková představení přichystaná na každá den,“ přiblížila Michaela Mokrá, obchodní, marketingová a provozní ředitelka Zahrady Čech s. r. o..
Zatímco se děti ponoří do snění o Vánocích, jejich rodiče mohou čerpat inspirace na vánoční výzdobu i dárky. „Letos se nám podařilo zajistit stánek s prodejem tradičních českých skleněných ozdob, v nabídce budou také dřevěné hračky, jmelí, věnce, chybět však nebude ani doplňkový sortiment a tradiční vánoční občerstvení,“ dodala Michaela Mokrá.
Nový koncept návštěvníci poznají v prodeji vánočních stromků. Ty nebudou stranou hlavního dění, jejich kráse dá naopak vyniknout umístění v samotném centru trhů, kde budou k nabídce obehnané plůtkem a dozdobené malými lucerničkami.
Vrchol Vánočních trhů se Zahradou Čech zajistí inovativní světelná show, jejíž koncept staví na úspěšné zahraniční předloze. Unikátní světelný systém bude dětem i rodičům vyprávět Vánoční příběh, pohádku o malé holčičce, která pro svou nenasytnost po dárcích vyvolá čarodějnici Morganu. Ta však chce Vánoce zničit a malá holčička je musí zachránit.
Program Vánočních trhů se Zahradou Čech naleznete na přiloženém obrázku.

Podařilo se. Litoměřice obhájily Kategorii A v místní Agendě 21. Pro město to znamená zařazení mezi špičku měst v České republice z pohledu udržitelného rozvoje. Národní síť Zdravých měst souběžně udělila městu titul Šampion Zdravých měst.
„Naše město se udrželo na špičce českých měst. Obhájit tuto kategorii není lehké, hodnotí se deset oblastí, hodnotiteli jsou odborníci a zástupci jednotlivých ministerstev. Zařazení do nejvyšší kategorie kvality veřejné správy mne obzvláště těší a patří za to poděkování všem pracovníkům úřadu i našim partnerům, například z řad neziskových a jiných spolupracujících organizací,“ zhodnotil starosta města Ladislav Chlupáč.
V Kategorii A jsou Litoměřice společně s Chrudimí. Kategorii B obhájila města Jihlava, Kopřivnice a Křižánky. Všechna tato města jsou zároveň Šampionem Zdravých měst, Národní síť Zdravých měst přitom čítá celkem 130 členů. „Pracovní skupina zaznamenala pozitivní změny ve všech hodnocených oblastech. Ocenila také aktivity města vedoucí k zajištění vlastních zdrojů dat využitelných pro hodnocení a plánování rozvoje města. Příkladná je ve městě rovněž práce s veřejností – počínaje využitím moderních komunikačních kanálů a průzkumu chování, přes veřejná projednání až po realizaci participativního rozpočtování. Výsledkem je mimo jiné i mimořádně vysoká spokojenost obyvatel s kvalitou života ve městě, která aktuálně přesahuje hodnotu 92 %,“ sdělila Marie Petrová, předsedkyně pracovní skupiny MA21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj.
Koncepční a systematický přístup k řešení problémů i následnou reflexi doporučení odborníků ocenili členové pracovní skupiny i při posuzování rozvoje v jednotlivých dílčích oblastech:
Město obdrželo také několik zajímavých a podnětných reakcí a doporučení, jak dále zkvalitňovat svou správu a jak řešit dílčí problémy. „Cesta zdokonalování nikdy nekončí. Uvědomujeme si, že je neustále co zlepšovat, tyto podněty jsou pro nás proto vítanou výzvou,“ uzavřela Irena Vodičková, koordinátorka Zdravého města Litoměřice.
Litoměřickým náměstím včera mocně zněly koledy. Odhadem pět stovek lidí si přišlo včera večer společně zazpívat vánoční písně. Akci již tradičně organizoval Litoměřický deník s pracovníky infocentra, kteří lidem rozdávali čaj a koblihy. Akci zpestřilo vystoupení pěveckého sboru Puellae cantantes vedeného sbormistrem Romanem Pallasem.
K řadě knih o Litoměřicích přibyla nyní další. Druhý díl „Litoměřických vzpomínek“ měl křest v pondělí 11.prosince v Máchově divadle. Postarali se o to spoluautor Václav Chabr a za Vitalije Marka (zemřel v roce 2015 a nedočkal se ani vydání prvního svazku) jeho manželka Ljuba Marková. Večer uváděl František Janovský, vlastního aktu se ujal zastupitel města Petr Hermann. Přítomen byl i vydavatel Petr Prášil.
„Hej mistře!“ , neboli „Česká mše vánoční“, lidově ‚Rybovka‘ byla opět součástí úterního Vánočního koncertu v Kulturním a konferenčním centru, který už počtvrté v Litoměřicích připravila zdejší základní umělecká škola. Dílo, které Jakub Jan Ryba napsal už v roce 1796, předvedlo více než osmdesát účinkujících. Spojili k němu síly ve dvou tělesech – o hudbu se postaral Symfonický orchestr ZUŠ, o zpěv Festivalový sbor Litoměřice, obojí pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotteho. V sólových partech tradiční skladby se představili Jana Červinková, Lenka Schützová, Vít Šantora a Radek Krejčí.
‚Rybovka‘ ale nebyla jediným číslem programu. Už v první části večera zněly skladby klasické i z oblasti populární hudby. Návštěvníci tak měli možnost vychutnat si třeba známou arii „Měsíčku na nebi hlubokém…“ z Dvořákovy opery Rusalka v podání výtečné Jany Červinkové, Vangelisovo „Dobytí ráje“, nebo Cohenovo „Hallelujah“, které za doprovodu orchestru i sboru zazpíval Zdeněk Jelen.
„Rybova mše moc potěšila, je pro mě je symbolem Vánoc, miluji nejen tu hudbu, ale i její slova. Mají pro mě hluboký význam,“ svěřil po koncertu své pocity student Antonín Štěpanovský. Spokojena byla i ředitelka ZUŠ Dominika Valešková, v jedné osobě organizátorka i účinkující.
„Plný sál, výborné muzikantské výkony, hezká atmosféra v publiku i na pódiu - co víc si přát. Program jsme sestavili tak, aby gradoval, a to se, myslím, také podařilo."
Koncert, který příjemně navodil čas blížících se svátků, zakončili účinkující staročeskou vánoční písní z 15. století "Narodil se Kristus Pán".
Text a foto Miroslav Zimmer
Město Litoměřice jako první město v České republice má od května loňského roku solární lavičku. Nyní jí pořídilo sourozence. Zatímco první solární lavičku instalovala společnost Full Capacity v parku Václava Havla, druhá stojí na Střeleckém ostrově u Labe.
Chcete se kochat tajuplnými zákoutími krásných Litoměřic? Máte rádi barevné i černobílé fotografie? Pak určitě navštivte Divadlo K. H. Máchy, kde jsou vystaveny snímky trojice místních autorů – Petra Hermanna, Josefa Rottera a Miroslava Zimmera.
Mistr malých, o to však krásnějších a bravurně ztvárněných rolí. Tak bývá nazýván herec a dramatik Jan Skopeček, jenž dnes odhalil pamětní desku instalovanou na jeho počest na domě v Palackého ulici (čp. 773/3). Právě zde se totiž před 92 lety narodil.
Bezdomovci přespávající v čekárně dolního vlakového nádraží se nelíbí cestujícím. Tento stav se v posledních dnech stal terčem kritiky. Lidé bez domova však dostávají prostřednictvím sociálních pracovníků informace o tom, že na ulici spát nemusejí. K dispozici jsou jim totiž ubytovny. K jejich využití je ale nikdo nutit nemůže. Na toto jednání v loňském roce bohužel doplatil muž, který přespával venku, kde byl posléze sociální pracovnicí nalezen již bez známek života.
„Město spolupracuje s neziskovými organizacemi a situaci lidí bez domova pravidelně sleduje. Dva naši zaměstnanci mezi bezdomovce chodí a sdělují veškeré potřebné informace, včetně těch o možnosti bezplatného noclehu. Kámen úrazu však bývá v tom, že bezdomovci často odmítají dodržovat pravidla přenocování a sami se tak od této možnosti distancují,“ informovala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu Renáta Jurková.
Počet lidí bez domova se v Litoměřicích pohybuje okolo 170, z toho 140 jich je ubytovaných, další tři desítky jsou bez umístění. Nocleh pro tyto občany v nouzi zajišťuje Dům Naděje a Azylový dům Litoměřice, a to s podporou města. Od -5 stupňů je v azylových domech možné alespoň přenocování „na židli“. „Ačkoliv kapacita pro všech třicet lidí bez střechy nad hlavou pro trvalé ubytování není, v těchto krizových situacích jsou azylové domy schopné zajistit dostatečný počet míst alespoň pro nocleh na židli. Oba domy však mají svá pravidla, mezi která patří například zákaz požití alkoholu a jiných omamných látek, což pro mnohé občany v tísni představuje problém, kvůli kterému se raději rozhodnout nabízenou možnost nevyužít a hledat jiné možnosti noclehu,“ vysvětlila Renáta Jurková.
Litoměřičtí zastupitelé na svém posledním jednání schválili nové znění vyhlášky týkající se spádovosti základních škol. Letos totiž došlo k situaci, že do první třídy Základní školy Ladova se hlásilo ze spádového obvodu více dětí, než mohla škola přijmout.
V roce 2018 mají jednotlivci, organizace i skupiny aktivních obyvatel Litoměřic možnost čerpat finanční prostředky z Dotačního programu Zdravého města Litoměřice. Z rozpočtu města je pro tyto účely vyhrazeno 150 tis. Kč.
„Jako v minulých letech je v žádosti podstatné, jak se projekt shoduje s komunitním Plánem zdraví a života i s problémy, které vzejdou z diskusních fór Desatero problémů - dospělých a mladých. Ve shodě musí být také s tématem, které pro daný rok komise Zdravého města a MA21 vyhlašuje. V roce 2018 to bude „Zdravě mezi generacemi“,“ upozornila za Zdravé město Litoměřice Tereza Kalinová a dodala, že další podstatnou okolností v žádosti je jasně vypracovaný cíl, harmonogram a rozpočet a také skutečnost, zda je projekt potřebný pro komunitu.
Veškeré podklady žadatelé naleznou na webu města: https://www.litomerice.cz/dotace Žádosti je možné podávat od 1. ledna do 6. února 2018. Poté projdou hodnocením komise Zdravého města a MA21.
Finanční prostředky mohou občané z Dotačního programu Zdravého města Litoměřice čerpat již 15 let. Za tuto dobu bylo podpořeno celkem 163 projektů v celkové výši 1 724 000 Kč. V roce 2017 vybrala komise ze 13 žádostí 10 projektů, například „Běh pro Hospic“ Hospice sv. Štěpána, „Pohodový ostrov - naše radost“ Kinoklubu Ostrov, „Šťastný života běh“ Knihovny K. H. Máchy, „MTB Tour České středohoří“ Spolku litoměřických cyklistů a další projekty.
Dále byly podpořeny školní projekty jako „Měsíc zdraví“ ZŠ Havlíčkova, „Ve zdravém těle zdravý žák“ ZŠ a MŠ Lingua Universal a tematické aktivity ZŠ Na Valech.
Litoměřice mají schválený rozpočet pro rok 2018. I v příštím roce bude pokračovat rozvoj města, přičemž nejvýznamnější investiční akcí bude dokončení revitalizace Palachovy ulice. Na řadu přijde oprava dalších silnic a chodníků, stejně jako modernizace tržnice a stavba parkovací věže pro kola u dolního vlakového nádraží.
„Přines odpad a vyhraj!“ To bylo motto soutěže Odpadománie, která probíhala od května do listopadu v Litoměřicích. Jejím cílem bylo zvýšit informovanost o provozu sběrného dvora v Nerudově ulici a přimět lidi, aby byli ohleduplní k životnímu prostředí tím, že ve větší míře využijí bezplatně nabízených služeb dvora.
Soutěžící pod dobu šesti měsíců odnášeli odpad do sběrného dvora a získávali za něj losy. Vylosovaní si včera v obřadní síni na radnici vyzvedli hodnotné ceny. Notebook, mobilní telefon, peněžitou cenu a drobnosti pro potěšení předali zástupci města v čele se starostou Ladislavem Chlupáčem, tajemníkem Milanem Čigášem a vedoucím odboru životního prostředí Pavlem Gryndlerem.
Město se s pomocí soutěže Odpadománie aneb přines odpad a vyhraj rozhodlo bojovat také proti černým skládkám. „Nezodpovědní občané je vytvářejí hlavně na sídlištích tím, že nesprávně odkládají odpad ke kontejnerům. Jen loni bylo kolem kontejnerových stání nelegálně odloženo více než 700 tun odpadu,“ uvedla pracovnice odboru životního prostředí městského úřadu Lucie Weberová.
Soutěž pořádalo město ve spolupráci s partnery – společnostmi DK-BETON, ASEKOL, ELEKTROWIN a MEVA.
Strana 178 z 244