Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Známe podobu památníku ke stému výročí vzniku Československa

2018

pamatnikmpMěsto už zná podobu památníku, který bude v Litoměřicích umístěn u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Půjde o sklocementový objekt, své místo najde před Masarykovou základní školou a slavnostního odhalení se dočká 28. října.

 

Výběrová komise se rozhodovala mezi 14 návrhy, které pocházely od tvůrců z celé republiky. Hodnotila především grafické vyobrazení, podstatná byla ale i nabídková cena. „Předložené návrhy byly rozmanité od tradičních bust, reliéfů a pamětních desek až po netradiční materiálové ztvárnění symboliky tohoto významného výročí,“ popsala projekty vedoucí Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Městského úřadu v Litoměřicích Andrea Křížová, která byla členkou výběrové komise. K rozhodování byl přizván i nezávislý odborník z Fakulty umění a designu University J.E. Purkyně z Ústí nad Labem.

Tvůrci návrhu Jakub a Barbora Klaška z Jindřichova Hradce vycházeli z geografického vzezření území tehdejšího Rakousko-Uherska, z něhož Československo po první světové válce vzešlo. Z jeho půdorysu lehce deformovali a vztyčovali jednotlivé země. Československo je na památníku dominantní a nad ostatními státy, které tvoří podstavec, se zvedá do výšky zhruba 80 centimetrů. Tvoří tak jakýsi stůl připomínající oltář. Tato plocha by měla podle autorů projektu sloužit jako místo odpočinku a setkávání pro děti. Všechny státy vychází ze stejné plochy a tvoří jakýsi pevný základ plastiky, který funguje jako jednotící prvek a naznačuje, že všichni máme pod nohama tu stejnou Zemi, jíž jsme součástí.

Foto: vizualizace vítězného díla


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Pá: 9-17 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2023 Město Litoměřice
Mobilní menu