Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

logo města Litoměřice

Nespalujte listí a trávu, hrozí vám pokuta

Nespalujte bioodpad. Raději jej kompostujte. To vzkazují pracovníci odboru životního prostředí městského úřadu zahrádkářům před příchodem prvních jarních dnů, kdy již řešili několik stížností tohoto typu. Spalování vlhkého a znečištěného bioodpadu je definováno jako přestupek proti zákonu na ochranu ovzduší.

Je zde hned několik možností likvidace bioodpadu. „Nabízíme zdarma zahradní kompostéry, zajišťujeme čtrnáctidenní systém svozu biopopelnic nebo zapůjčíme ročně pět kusů velkoobjemových vaků na bioodpad pocházející ze zahrad, tzv. Big-Bagů. Poskytujeme rovněž bezplatně vermikompostéry. Ty jsou vhodnou variantou pro ty, kteří žijí v bytě a chtějí kompostovat, ale nemají prostory na klasický kompostér,“ informuje Miroslava Jirků z odboru životního prostředí městského úřadu. Bioodpad lze také zdarma uložit ve sběrném dvoře v Nerudově ulici.

MěÚ i letos nabízí zájemcům zdarma kompostéry, o které je každoročně velký zájem. „O vlastní zahradní kompostér mohou žádat ti, kteří mají trvalé bydliště v Litoměřicích, nulové dluhy vůči městu a pozemek v osobním vlastnictví nacházející se v katastru Litoměřice nebo Pokratice. Nově však mohou obdržet kompostér i nájemci, ne pouze vlastníci zahrad, jako tomu bylo doposud,“ upřesňuje referentka odboru životního prostředí Kristýna Slabochová. Žadatelé se mohou hlásit na tel. 416 916 175 či e-mailu kristyna.slabochova@litomerice.cz.

Spalováním trávy, listí či větví se do ovzduší dostávají škodlivé plyny. Vzniká kouř znečišťující ovzduší, který obsahuje oxid uhelnatý, uhlovodíky a dehtovité látky. Zahrádkáři nevědomky ohrožují zdraví své, ale i svého okolí. Za takové jednání může být udělena pokuta až 50 000 korun. Naopak kompostováním bioodpadu vznikne kvalitní hnojivo, které půda potřebuje.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu