Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Podzemní kontejnery

Na Mírovém náměstí začala stavba podzemního kontejnerového stání

Město Litoměřice bude mít podzemní kontejnery na Mírovém náměstí. Stavební práce již začaly a v těchto dnech již je k vidění několikametrová prohlubeň, které předcházel průzkum podzemí. Krok radnice, která jím reaguje na požadavky rezidentů, přesto vyvolal mezi veřejností obavy. K realizaci totiž dochází přímo v městské památkové rezervaci.

„Vzhled podzemních kontejnerů bude v souladu s lokalitou, v níž se nachází,“ ujišťuje místostarosta Petr Panaš. Na rozdíl od obdobných stání v jiných částech města budou lemovány dlažebními kostkami tak, aby nerušily historický ráz náměstí. „Brání zpětnému vybírání odpadu, eliminují zápach, vypadají lépe než "vozová hradba" plastových velkoobjemových kontejnerů, jsou nehořlavé a na množství odpadu zaberou méně místa než klasické kontejnery. Také se do nich vejde více odpadu, čímž bude eliminováno jeho odkládání vedle nádob,“ vyjmenoval přednosti litoměřický místostarosta. „Ve srovnání s plastovými nádobami mají také vyšší živostnost, nemusí se tak často vyvážet, nezůstávají otevřené, nehrozí, že je někdo odtlačí někam jinam a díky tomu, že se obsluhují nohou, je jejich provoz pro uživatele hygieničtější,“ dodal Petr Panaš.

Město původně zvažovalo umístění podzemního stání v centru do některé z přilehlých ulic poblíž náměstí. To však nebylo technicky možné. „Důvodů je několik. Inženýrské sítě, nedostatečný manipulační prostor pro vývoz či požární směrnice,“ doplnil Petr Panaš. Místo se vybíralo i podle původního využití. Uvažovalo se i o umístění stání na Kostelním náměstí. Tam však byl před dvě stě lety hřbitov, a instalaci na tomto místě proto památkáři zavrhli.

Odkládání odpadu vedle nádob a s tím související hyzdění náměstí se místostarosta neobává. Prostor je monitorován kamerami městské policie a technické služby se pořádku na náměstí, i díky jeho turistické atraktivnosti, věnují nadstandardně. Četnost svozů pak určí až samotný provoz a jeho monitoring.

Podzemní kontejnery v historických centrech nejsou žádnou novinkou. K vidění jsou například v Českém Krumlově, Písku, Olomouci, Mladé Boleslavi, Jičíně, Valašském Meziříčí, Praze, Brně a dalších městech.

Kromě podzemního kontejnerového stání na Mírovém náměstí buduje město obdobné místo i v Liškově ulici. Po dokončení tak Litoměřice budou mít již 16 podzemních kontejnerových stání odpovídajících svými parametry požadavkům moderní doby a potřebám obyvatel.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu