Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

vermikomposter

Město zdarma rozdá 80 vermikompostérů, získejte svůj vlastní

Město Litoměřice i letos poskytne zdarma občanům celkem 80 vermikompostérů, které žadatelé získají do svého vlastnictví. Vermikompostování aneb „kompostování se žížalami“ je vhodnou variantou pro ty, kteří žijí v bytě a chtějí kompostovat, ale nemají prostory na klasický kompostér.

V loňském roce bylo rozdáno osm desítek vermikompostérů. S ohledem na poptávku rozhodlo vedení města, že i letos vyčlení 210 000 korun na uspokojení zájmu dalších občanů, protože vermikompostování je užitečné.

„Podporujeme tímto třídění bioodpadu i v těch domácnostech, kde lidé nemohou mít vlastní biopopelnici. Jen připomínám, že občané mohou pro odložení bioodpadu také využít zdarma sběrný dvůr v Nerudově ulici,“ informuje Miroslava Jirků z odboru životního prostředí městského úřadu.

Při tomto typu kompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na kvalitní organické hnojivo. Vermikompostér lze umístit na balkón, chodbu, do garáže, dílny, kuchyně nebo do třídy ve škole či do kanceláře. Bioodpad tvoří velkou část komunálního odpadu (zejména slupky a odřezky od ovoce a zeleniny, čajové směsi, lógr, skořápky od vajíček). Je třeba si uvědomit, že bioodpad je cenná surovina pro půdu a zcela zbytečně končí na skládce. Pro vermikompostování jsou potřeba v zásadě tři věci: vermikompostér, žížaly a chuť bioodpad zpracovávat a starat se o další obyvatele bytu.

„Podmínkou pro podání žádosti je trvalé bydliště v Litoměřicích, nulové dluhy vůči městu a byt v osobním vlastnictví nacházející se v katastru Litoměřice nebo Pokratice. Kdo od města již dostal klasický zahradní kompostér, nemá nárok na vermikompostér. Na odboru životního prostředí vermikompostujeme již čtvrtým rokem, v případě zájmu je možné se přijít podívat,“ dodává Miroslava Jirků.

Žadatelé se mohou hlásit na odboru životního prostředí u Miroslavy Jirků na tel. 416 916 271, 734 783 316 nebo na e-mailu miroslava.jirku@litomerice.cz.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu