Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zlatých dárců krve přibývá, nejaktivnější převzali v hradu medaile a kříže

darcekrvempZlaté medaile i zlaté kříže přebírali 30. listopadu v sále litoměřického hradu nejaktivnější dárci krve. Obyvatelé Litoměřicka patří mezi nejobětavější, co se týká bezpříspěvkového dárcovství krve, a to nejen v Ústeckém kraji. Oblastní spolek Českého Červeného kříže Litoměřice má stále v evidenci kolem dvou tisíc dárců. Většina z nich daruje krev pravidelně.

V závěru roku jsou dárcům při dosažení příslušného počtu odběrů předávány medaile profesora Janského, bronzové a stříbrné přímo v transfuzní stanici, zlaté při každoročním setkání v závěru roku. Prvně byl změněn systém předávání nejvyšších ocenění. V minulých letech se konala setkání ve městech, z nichž jsou dárci sváženi. Pro letošek litoměřický oblastní spolek Českého červeného kříže zvolil jedno místo - sál litoměřického hradu.

„Oceňujeme 40 dárců zlatými medailemi za 40 odběrů, jedenáct dárců obdrželo zlatý kříž za 80 odběrů a Miloš Horák z Litoměřic převzal zlatý kříž druhé třídy za 120 odběrů krve. Mezi oceněnými bylo patnáct žen,“ uvedla Olga Šotnarová, ředitelka Oblastního spolku ČČK Litoměřice.

Vyznamenaným přišel poblahopřát i místostarosta Litoměřic Pavel Grund. Vedle medailí každý obdržel dárky od spolku, spádových měst a také od zdravotních pojišťoven. „Darovat krev je opravdu významný počin. Uvědomil jsem si to mnohokrát, ale zvlášť po operaci, kterou jsem musel podstoupit po dopravní nehodě. Možná, že v některé konzervě, z které jsem krev dostal, byla i moje tekutina,“ prozradil Miloš Horák (na snímku s místostarostou Grundem), který nejvíc pracovního času strávil za volantem náklaďáku a hokejoví fandové ho znají z časomíry v litoměřické Kalich aréně. Poslední odběr absolvoval před třemi měsíci a celkem pomohl pacientům při transfuzích úctyhodnými šedesáti litry krve se vzácnou skupinou nula plus.

Bezpříspěvkoví dárci mají ze zákona pouze dvě výhody. Po odběru mají 24hodinové volno a za každý odběr si můžou odpočítat 2 000 korun od základu daně. Navíc jim jejich zdravotní pojišťovna dává určitý bonus.

Autobusy, které vozí dárce ze tří míst v litoměřickém okrese do transfuzní stanice při Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, jsou vždy plné. V úterý vyjíždějí z Lovosic, ve středu z Litoměřic a v pátek z Roudnice nad Labem a ze Štětí. Plán svozu dárců zůstane stejný i pro rok 2017.

(Text a foto Václav Sedlák)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu