Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Žhavé struny Jaroslava Svěceného rozezní Litoměřice

svecenympNenechte si ujít naprosto výjimečnou kulturní událost. V Litoměřicích proběhne ve dnech 27. - 29. března první ročník festivalu Žhavé struny Jaroslava Svěceného. Zahrnuje tři večery s originálním programem a s osobitou dramaturgií. Festival umocní exkluzivní jednodenní výstava slavných houslí. Svým obsahem se rovná špičkovým světovým výstavám a v České republice bude úplně poprvé.

 

Jaroslav Svěcený nabídne tři jedinečné umělecké zážitky za jediný víkend. Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů. Zároveň je  uznávaným znalcem historie a stavby houslí významných houslařů  17. až 21. století a také soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje.

Festival začíná v pátek 27. března v 19 hodin v Divadle Karla Hynka Máchy mimořádným koncertním galavečerem s divadelními prvky nazvaném Na Vivaldiho! Zazní slavné i méně známé skladby tohoto barokního génia na slavné italské housle z konce 17. a začátku 18. století. Tento večer bude mimořádný v tom, že si podá hudba ruku s herectvím. Představí se Jaroslav Svěcený v roli Antonia Vivaldiho, herečka Zdeňka Žádníková Volencová v roli Anny Giro a Camilly Vivaldi a Collegium Jaroslava Svěceného jako hudební doprovod.

Sobotní odpoledne nabídne exkluzivní výstavu Slavné italské, francouzské, německé a české housle 17. – 20. století s komentovanými prohlídkami Jaroslava Svěceného. Expozice italských, francouzských a českých houslí 17. - 20. století bude umístěna na ochozu u Hradního sálu v době od 13 do 18 hodin. Návštěvníci se dozvědí spoustu zajímavých, často velmi tajuplných informací. Mohou si přinést i vlastní housle, violy, violoncella a Jaroslav Svěcený rád odpoví na všechny otázky. K vidění budou i houslařské rarity. Špičkové mistrovské nástroje jsou zapůjčeny ze soukromých zahraničních sbírek výhradně pro tuto příležitost.

Festival bude pokračovat v sobotu 28. března v 19 hodin koncertem v Hradním sále Kulturního a konferenčního centra. Ponese se ve znamení argentinského tanga. Obsahem tohoto originálního večera bude emotivní hudba Astora Piazzolly, tvůrce stylu „tango nuevo" a jeho pokračovatelů. Spolu s Jaroslavem Svěceným vystoupí Ladislav Horák, zástupce ředitele Pražské konzervatoře, který představuje absolutní špičku současné akordeonové školy a další hosté.

Třetí a závěrečný koncert Cigánski Diabli a Jaroslav Svěcený se uskuteční v neděli 29. března v 19 hodin ve velkém sále Kulturního a konferenčního centra. Tento originální česko – slovenský projekt dává nový směr klasickým skladbám i cikánským melodiím. Orchestr Cigánski Diabli, v zahraničí známý jako Gypsy Devils, koncertoval na pěti kontinentech a ve třiceti pěti zemích světa. Je nositelem mnoha světových ocenění. „Každý, kdo navštíví festival Žhavé struny, prožije jedinečný emotivní zážitek,“ uvedla Věra Kmoníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení, která jsou pořadatelem akce.

Vstupenky jsou k zakoupení na pokladnách MKZ, kde je na celý program festivalu pořídíte i s desetiprocentní slevou. Online pouze v plné ceně bez slev na https://www.mkz-ltm.cz/

Text Naďa Peksová


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu