Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Ženisté litoměřické a terezínské posádky pokřtili knihu

krestmpOslavy stého výročí vzniku Československa vrcholí. U jeho příležitosti byla bývalými příslušníky ženijního vojska vydána kniha Ženisté litoměřické a terezínské posádky. Slavnostní křest se uskutečnil v sobotu 20. října v restauraci Koliba v Litoměřicích v rámci výročního setkání Klubu přátel ženijního vojska (KPŽV). Setkání se zúčastnilo několik čestných hostů, mezi nimiž nechyběl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Kniha, jejímž autorem je člen KPŽV Jan Vondráček, pojednává na více než 300 stranách o historii ženijního vojska spojené s litoměřickým regionem. Svými příběhy a vzpomínkami na 51. ženijní brigádu (žb) v Litoměřicích a 3. ženijní prapor v Terezíně přispěly téměř tři desítky členů i nečlenů klubu. „Příspěvky, které jsou doplněné o fotografie, čtenáře nejen pobaví, ale i dojmou, jako například netradiční prohlídka kinosálu v kasárnách pod Radobýlem ve vyprávění Ľudovíta Kiše,“ sdělil Václav Lepší, předseda KPŽV a dlouholetý velitel 51. žb.

Historie vojsk v Litoměřicích spadá až do dob Rakouska-Uherska. Vznik 51. žb. v Litoměřicích se datuje od roku 1950. Zrušena byla v roce 2004. „Rozhodnutí o zrušení armády v Litoměřicích i v Terezíně jsme se do poslední chvíle snažili zvrátit. Se zánikem jsme ztratili silné partnery a Litoměřice přišly o tisíc obyvatel,“ poznamenal starosta Ladislav Chlupáč. Cvičiště na Labi v Litoměřicích je stále využíváno jako nejlepší v zemi pro výcvik vojsk na vodě, například stavbu pontonových mostů.

KPŽV byl založen v roce 2005 a čítá v současné době 84 členů. Knihu Ženisté litoměřické a terezínské posádky lze objednat na e-mailové adrese klubu: kpzv.ltm@seznam.cz. Více informací o KPŽV nalezente také na webových stránkách.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu