Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Protest traktorů

Zemědělci v traktorech se dnes vydali na protestní jízdu Litoměřicemi

Zemědělci z Litoměřicka se dnes dopoledne vydali na protestní jízdu s traktory po blízkém okolí Litoměřic a do města samotného. Připojili se tak k celorepublikovému protestu, který má za cíl řešit problémy a krizi v agrární oblasti.

Necelá dvacítka traktorů vyjela od sídla odpadové společnosti FCC BEC, s.r.o. v Prosmykách přes most Generála Chábery a pokračovala do ulice Na Valech a přes Tyršův most do Lovosic. Tento okruh absolvovali zemědělci dvakrát. Nakonec zamířili k výstavišti Zahrada Čech. Dopravní situace ve městě se obešla bez větších komplikací.

U výstaviště se zemědělci v čele s předsedou Agrární komory Litoměřicka Otakarem Šaškem setkali se starostou Litoměřic Radkem Löwym a Michaelou Mokrou, ředitelkou Městských kulturních zařízení, pod které Zahrada Čech spadá. Na setkání přinesli i tradiční chléb se solí.   

„Chtěl bych vám pane starosto, i vám paní ředitelko poděkovat, že spravujete toto centrum ovocnářství a zelinářství, kterým je Zahrada Čech. Zároveň vás chceme požádat, jestliže budete mít možnost, abyste za nás ztratili slovo a přimluvili se. Protože pokud bychom byli spokojení, tak nejsme v ulicích, na polích máme práce dost,“ pronesl Otakar Šašek, který je zároveň ředitelem zemědělského družstva v Klapý na Lovosicku. Tam se mimo jiné potýkají s nutností razantně zmenšovat plochu ovocných sadů, neboť nemají dostatečný odbyt vypěstovaného ovoce. Jen v uplynulých letech se tam plocha sadů o velikosti 62 hektarů zmenšila o zhruba polovinu.

„Pokud zemědělci protestují, je něco špatně. Stejně je špatně, když jsou pěstitelé nuceni vyřezávat ovocné sady, protože nemají odbyt a nejsou schopni konkurovat kolegům z okolních států. Chápu vaši neúnosnou situaci,“ uvedl starosta Radek Löwy a připomněl, že město Litoměřice, přestože má ze své pozice omezené možnosti, jak zemědělcům pomoci, činí kroky na podporu lokálních zemědělců a výrobců.

„Na půdě radnice se před časem konala schůzka s představiteli zemědělců a zpracovatelského průmyslu, kde jsme projednávali možnosti spolupráce spočívající v odběru jejich komodit například pro Centrální školní jídelnu nebo kuchyně mateřských škol. S Bohušovickou mlékárnou je už tato spolupráce nastartována a začíná také s ovocnáři,“ nastínil starosta. 

Někteří z účastníků protestu v Litoměřicích uvažovali o radikálním kroku v podobě vysypání hnoje před bránu výstaviště. K tomu však nakonec nedošlo.

„Striktně jsem toto odmítl, neboť s touto formou protestu nejsem ztotožněný. Nechceme dělat nepořádek,“ podotknul Otakar Šašek.

Protestní jízda traktorů se dnes konala i v jiných městech napříč Českou republikou. Zemědělci shodně požadují například podporu zaměstnanosti na venkově, vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem a nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat. Dále chtějí nedanit evropské provozní dotace a omezit bezcelní dovoz zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Úvodní foto: Starosta Litoměřic Radek Löwy při setkání s předsedou Agrární komory Litoměřicka Otakarem Šaškem u výstaviště. 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu