Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zastupitelé schválili rozpočet i vyšší poplatek za odpad

Zastupitelé schválili rozpočet i vyšší poplatek za odpad

Litoměřice mají schválený rozpočet města na rok 2021. Zastupitelé jej na svém včerejším jednání schválili napříč politickým spektrem jednomyslně všemi přítomnými hlasy. Větší diskuse se naopak rozpoutala v případě výše poplatku za komunální odpad. Po čtrnácti letech neměnného stavu se zastupitelé většinou hlasů rozhodli poplatek zvýšit, nicméně zvolili pro občany finančně výhodnější variantu.

"Rozpočet města na rok 2021 je konzervativní, má dostatečné rezervy a měl by se vyvíjet lépe, než předpokládáme. Při jeho tvorbě jsme byli velmi opatrní, vedoucí odborů městského úřadu i ředitelé příspěvkových organizací museli snížit provozní výdaje o deset procent. Šetříme i v oblasti mezd. Realizovat budeme pouze projekty, jež jsou pro chod města nezbytné, případně vázané na již získanou a schválenou dotaci. Nicméně věřím, že postupně budeme moci realizovat i další projekty, ale až podle skutečného vývoje,“ uvedl místostarosta Karel Krejza.

Litoměřice tedy vstoupí do roku 2021 se schváleným rozpočtem, jenž je přebytkový o 27 milionů korun. Na výdajové stránce dosahuje 512 milionů korun, na příjmové 539 milionů korun. Počítá s mimořádným až sedmdesátimilionovým výpadkem příjmů v letošním roce (ve srovnání s rokem loňským). „V případě zrušení superhrubé mzdy budeme v Senátu žádat kompenzace nejen pro obce, ale i kraje,“ uvedl starosta a senátor Ladislav Chlupáč.

Vedení radnice je nicméně přesvědčeno, že i dramatický pokles financí v období krize, která vysoce přesahuje krizi z roku 2008, město Litoměřice zvládne. Hospodaří totiž bez dluhů a s finanční rezervou v řádech několika desítek milionů korun.

Nejvýznamnější investicí příštího roku každopádně bude oprava staré renesanční radnice, památkově chráněného objektu, jenž je sídlem Oblastního muzea. Na realizaci projektu za 50 milionů korun získalo město z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci ve výši 90 procent.

Dalším významným bodem včerejšího jednání bylo zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Od ledna roku 2021 budou lidé platit za osobu 58 korun měsíčně (vyjma dětí do jednoho roku), tedy 696 korun ročně (pozn.: z praktického hlediska je částka dělitelné 12). Zastupitelé se k tomuto kroku rozhodli s ohledem na výrazné zvýšení nákladů města na svoz a skládkovné po čtrnácti letech neměnného stavu.

Vedení radnice v té souvislosti upozorňuje, že platbu si je možno rozložit a poplatek hradit kvartálně, případně měsíčně. Poslední platba však musí být připsána na účet města do 31. října.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu