Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zastupitelé diskutují podobu vánočních trhů

vanocni trhy logo orezMají být vánoční trhy výrazně kratší? Nechybí jim komornější atmosféra? Neměli bychom je přesunout na Kostelní náměstí? Nejen tyto dotazy zaznívaly v rámci diskuse na posledním jednání městského zastupitelstva.


„Je třeba si uvědomit, že vánoční trhy se současným množstvím stánků a počtem lidí, kteří každoročně přicházejí na Mírové náměstí společně rozsvítit vánoční strom, se na Kostelní náměstí nevejdou,“ reagoval ředitel Technických služeb města Ivo Elman na návrh zastupitele Tomáše Sarnovského přesunout trhy na Kostelní náměstí s cílem dosáhnout komornější atmosféry. Zastupiteli Petrovi Panašovi se zase zdají být zbytečně dlouhé. „Navrhuji zvážit nejen jejich délku, ale i formu kulturního programu,“ uvedl na zastupitelstvu. Jediná žena v zastupitelstvu Lenka Simerská by navíc podpořila i vyšší míru participace ze strany místních umělců.

Vánoční trhy se konaly od 14. do 23. prosince. Každý den byly pro děti přichystané vánoční tvořivé dílničky i program plný pohádek, koled i soutěží. V průběhu 9 dnů vystoupily mateřské školky a dětské instituce z Litoměřic se svými sbory, Sváťovo dividlo, Štěpánčino divadlo, pěvecké sbory Páni kluci a Puellae Cantantes, zahrál Rosťa Pechoušek, kapela No name Lt či Podřipský žesťový kvintet. První sobotu zpestřil program zpěvák Vláďa Hron, druhou pak zpěvačka Kamila Nývltová. Celé trhy slavnostně zakončil koncert finalistky pěvecké soutěže SuperStar Leony Šenkové a speciální hvězdná a světelná show v podání dívčí skupiny VOX LUMINAS. Nechybělo tradiční zdobení vánočních stromečků mateřskými školkami a jinými dětskými institucemi. Ocenění si tentokráte odnesla MŠ Sovička při ZŠ Lingua Universal.

Výzdoba trhů se nesla v duchu motta „Hvězdné Vánoce“. Novinky spočívaly v instalaci girland na jednotlivých stáncích, ve sjednocení jejich podoby, nechyběl hvězdný fotokoutek, naučné tabule o vánoční době, dozdoben byl živý betlém.

Ředitelka společnosti Zahrada Čech Michaela Mokrá se případným změnám, ani návrhům na inovaci programu nebrání. Nicméně stejně jako ředitel technických služeb nepovažuje z kapacitních důvodů jejich přesun na Kostelní náměstí za reálný. K dispozici totiž bylo prodejcům 30 dřevěných stánků, přičemž další vlastní si dovezli drobní prodejci s občerstvením.

Zdarma byly stánky nabídnuty místním neziskovým organizacím. Nabídky využili pouze zástupci Srdíčka, charity, prodejkyně fairtradového občerstvení a Technický klub mládeže. Jeho členové zde prodávali dřevěné ptačí budky, které vyrobili společně se studenty Ekonomu. Několikatisícový výtěžek poté předali Klokánku.

Společnost Zahrada Čech deklaruje zájem pořádat vánoční trhy i nadále. „Nevnímáme je jako ziskovou akci, ale jako akci, která nás baví a kterou připravujeme hlavně pro děti,“ uvedla Michaela Mokrá. Celkové náklady na organizaci dosáhly 320 tisíc korun, z čehož 150 tisíc korun činila dotace města. Zbývající částku pokryly hlavně pronájmy. Vánoční trhy pořádá i Roudnice nad Labem a Lovosice. „Lovosické dva dny trvající trhy vyjdou na 70 tisíc korun, Roudnici stojí jeden den 50 tisíc korun,“ poukázal na srovnatelnost nákladů místostarosta Lukas Wünsch.

Podle jeho názoru mohou drobné vánoční trhy probíhat i v dalších částech města, například na sídlištích. „Někdo bude prodávat svařené víno, jiný vánoční pečivo a podobně. Město i těmto aktivitám vyjde vstříc,“ ujistil místostarosta.

Zasílat nápady týkající se podoby letošních vánočních trhů je možno do ankety probíhající (od 9. do 20. ledna) na facebookových stránkách města Litoměřice. Se zajímavými podněty následně bude vedení města a organizátoři pracovat.

trhy orez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stánky na vánočních trzích mají jednotnou podobu. Foto Michaela Bubeníčková


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu