Město Litoměřice nadále systematicky pracuje na rozvoji udržitelné dopravy a připravuje Plán udržitelné městské mobility. Včera se proto na hradě uskutečnil workshop zaměřený na elektromobilitu. Kromě zástupců litoměřické radnice se ho zúčastnili také odborníci z Drážďan. Byly zde prezentovány studie, které hodnotily možnosti dalšího rozvoje elektromobility v Litoměřicích a v Drážďanech.
Po úvodních slovech starosty Ladislava Chlupáče seznámili přítomné s rozvojem elektromobility němečtí odborníci. Zaměřili se na problematiku rozvoje dobíjecí infrastruktury v Sasku a představení studie elektromobility pro Drážďany. Jejich informace doplnil Libor Špička z Centra dopravního výzkumu, který vyhodnotil výchozí stav pro rozvoj elektromobility v Litoměřicích.
Přítomna byla také Ina Helzig, vedoucí úřadu pro boj s klimatickou změnou města Drážďany. Jak uvedla, Drážďany, stejně jako nyní Litoměřice, pracovaly soustavně na svém Plánu udržitelné městské mobility. „Začali jsme v roce 2009 a skončili v roce 2014. Byl to dlouhý proces, během kterého jsme vše probírali nejen s občany a politiky, ale také vědci. Litoměřicím bych doporučila to samé, zapojit do diskuze i odborníky,“ poradila Ina Helzig. V rámci projektu eFekta připravují obě města vybudování akumulačních jednotek na fotovoltaickou energii. „Jednotky budou uloženy na dvou budovách městské správy. Přes den jejich energii využije samotný úřad, večer a v noci ji pak použijeme pro nabíjení elektromobilů,“ vysvětlila záměr Ina Helzig.
Drážďanská studie ukázala, že bez podpory elektromobility nelze dosáhnout emisní cíle stanoveného Bílou knihou pro dopravu (kterým je bezemisní doprava v centrech měst do 2050). Elektromobilita musí být tudíž jedním z pilířů další podpory čisté mobility. „Drážďanská radnice bude nyní nakupovat už pouze elektromobily a zaměří se na budování sítě nabíjecích stanic a dopravních uzlů. Důležité bude také multimodální chování, tedy kombinované využívání tramvají, autobusů, kol, automobilů a vlaků a v neposlední řadě chůze,“ doplnila.
Příkladem jde v tomto ohledu i litoměřická radnice. Městský úřad a příspěvkové organizace města provozují deset elektromobilů od 2016 a čtyři plug-in hybridní automobily od roku 2017, dále dva elektrické skútry a úklidový elektromobil.
„S jejich provozem máme doposud výborné zkušenosti. Za 16 měsíců používání se potvrdilo, že pro většinu cest jsou e-vozy schopny plnohodnotně nahradit konvenční auta,“ seznámila s dosavadní zkušeností manažerka Plánu udržitelné městské mobility Hana Brůhová-Foltýnová s tím, že používání elektromobilů není jen o technologii, ale i změně myšlení. „Je potřeba si na nové technologie zvyknout a v tom udělal Městský úřad Litoměřice kus práce tím, že se nebál jít příkladem,“ doplnila manažerka.
Město Litoměřice v letech 2016-2020 realizuje celkem tři projekty na rozvoj mobility (z toho 2 mezinárodní), analyzuje stávající stav dopravy a dopravního chování a bude vytvářet dopravní model pro Litoměřice a spádovou oblast. Umožní modelovat vývoj dopravy na dalších 10-20 let a bude využit pro plánování dalších kroků města včetně investičních opatření. Součástí je i potřeba snížení emisí z dopravy, které představují rostoucí problém, přičemž e-mobilita je jedním z řešení. Důležité je ale připravit potřebnou infrastrukturu, zejména nabíjecí stanice. Na městském úřadě je jich nyní 10, do konce roku vyroste další na parkovišti Hvězdárna. Rozvoj e-mobility je také potřeba podpořit vhodnými opatřeními jako například zvýhodněné přednostní parkování nebo daňové úlevy.
Workshop završila tisková konference, kde byli zástupci tisku seznámeni se závěry studií, které má již nyní město k dispozici (podrobněji ZDE). Součástí akce se stala i přehlídka elektrokol zakoupených s podporou projektu MOVECIT. K vidění byla na nádvoří hradu společně se dvěma elektromobily využívanými litoměřickou radnicí.