NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zástupci Evropské komise navštívili geotermální centrum

geotermmpZástupci Evropské komise (EK) navštívili včera v Litoměřicích právě dokončené Centrum pro výzkum geotermální energie Ringen, které bude slavnostně otevřeno 4. června. Delegaci v čele s Jurajem Nociarem, vedoucím kabinetu místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetickou unii Maroše Šefčoviče, přivítali starosta Ladislav Chlupáč společně s místostarostou Karlem Krejzou a profesorem Tomášem Fischerem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je zároveň ředitelem centra.

 

Juraj Nociar ocenil v rámci diskuse přínosy litoměřického projektu. Oproti jiným totiž neřeší jen problém Ústeckého kraje či Česka, ale může být aplikován i v jiných lokalitách Evropské unie s vhodnými geologickými podmínkami, kde řeší podobný problém - náhradu hnědého uhlí jako již nevyhovujícího zdroje vytápění.

Geotermální projekt, jehož nositelem je Univerzita Karlova, byl označen za velmi dobře připravený a má tedy šanci získat potřebné financování z evropských zdrojů. EU totiž hodlá podporovat strádající průmyslové regiony v době, kdy se bude snižovat objem těžby uhlí, a podporovat nové technologie pro výrobu energie.

Kromě Litoměřic navštívila delegace Evropské komise i uhelnou elektrárnu Prunéřov, která by za zhruba 20 let měla ukončit svou činnost, prohlédla si mostecké jezero, které je označováno za ukázku možného způsobu řešení zahlazování stop po těžbě, a další místa v kraji.

 


 

Turistické Informační centrum

Otevírací doba

Po-Pá: 9:00-17:00 hod.
So: 9:00-12:00 hod.

Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

Starosta

Mgr. Ladislav Chlupáč

Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111


© 2022 Město Litoměřice
Mobilní menu