NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zájem o podporu využití dešťové vody předčil očekávání

mestolitmpS velkým zájmem Litoměřičanů se setkala nabídka města Litoměřice proplatit obyvatelům pořízení vlastních nádrží na zachycování dešťové vody.

 

Nádrže město občanům financuje z dotace v rámci „Programu podpory využití zachycené dešťové vody“. Částku vypočítává z velikosti nádrže. U nadzemních jsou to 3 koruny, u podzemních 5 korun na litr objemu nádrže. Z pořizovací ceny je propláceno maximálně 90 procent. „Do konce května se přihlásilo 22 zájemců. V současnosti je podáno 24 žádostí na nadzemní nádrže a 18 na podzemní nádrže. Celkem můžeme rozdělit 1 milion korun. Další žadatele je ještě v tuto chvíli možné uspokojit,“ informoval o trvající nabídce vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích Pavel Gryndler.

Podpora zachytávání dešťové vody je jednou z možností, jak může město minimalizovat dopady dlouhodobého sucha a nedostatku vody. Litoměřice totiž patří k nejsušším místům v celé České republice. Podle Pavla Gryndlera jsou právě nádrže vhodným řešením, mnohem více než například budování nových studní, které už mnohdy vysychají i následkem jejich velkého množství a klesání hladiny podzemní vody. Vhodné je také omezení mytí aut pitnou vodou, zalévání zeleně až ve večerních hodinách, či sečení trávy na vysoko. „Velice by pomohlo, kdyby lidé zvážili budování biotopových koupacích jezírek namísto klasických bazénů. „Voda v jezírkách je čistá, bez chemie, a tedy vhodná k dalšímu využití,“ apeluje na obyvatele vedoucí Gryndler.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00-17:00 hod.

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Mgr. Ladislav Chlupáč

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2022 Město Litoměřice
Mobilní menu