Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zahrada Čech hlásí už více než 31 tisíc návštěvníků

zahrada cech 40 cmykV pátek odstartoval jubilejní 40. ročník Zahrady Čech. Ani velmi horké počasí neovlivnilo vysokou návštěvnost. Za první 3 dny přišlo na výstaviště více než 31 tisíc lidí. Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody potrvá devět dní (9. 9. – 17. 9. ) a návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program. Otevřeno je denně od 9 do 17hod.

Slavnostní zahájení proběhlo v pátek v 10 hodin v prostorách estrády – pódia. Slavnostního zahájení se osobně ujala náměstkyně ministra zemědělství paní MUDr. Viera Šedivá, náměstek ministra zemědělství pan Ing. Pavel Sekáč, hejtman Ústeckého kraje pan Oldřich Bubeníček či prezident Agrární komory Ing. Miroslav Toman. Nechyběli ani další zástupci kraje, předsedové ovocnářské a zelinářské unie a zástupce města Litoměřice starosta Mgr. Ladislav Chlupáč. Pro prvních 2.000 návštěvníků bylo připraveno drobné pohoštění v podobě degustací vína, uzenin, sýrů a ovoce či zeleniny.

Celý areál je opět rozdělen do několika sekcí – nosnou částí je sektor A/B, kde jsou připraveny hlavní expoziční část výstavy. Speciální expozice naleznou návštěvníci hned při vstupu hlavní branou z ulice Českolipské v pavilonu A, který je průřezem historií Zahrady Čech. Ukazuje návštěvníkům podobu dřívějších výstav, připomíná výstavy nedávné a představí vize budoucnosti. Pavilon H – pavilon Ústeckého kraje představuje v interaktivním pojetí to nejlepší nejen Ústeckého kraje. Naučně ukáže návštěvníkům hodnotu ovoce a zeleniny pro zdraví vývoj člověka. Za estrádou je vytvořena nová expozice s betonovými a přírodními prvky o velikosti více než 1.600m2 od partnera Zahrady Čech společnosti CS BETON.

„A chystáme i další zajímavé expozice, které návštěvníky jistě potěší,“ slibuje vedoucí obchodu Zahrady Čech Michaela Mokrá.
Nechybí ani ukázkové zahrady, které v průběhu výstavy soutěží o přízeň návštěvníků v kategorii Cena návštěvníků ZČ v rámci 4. ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada. Realizátory z předchozích ročníků i nové tváře předvedli další inovativní pojetí zahrad, moderní návrhy, zajímavé inspirace. Letošním tématem je Zahrada všech (ne)smyslů. Návštěvníci mohou hlasovat prostřednictvím vyplněného soutěžního kupónu, a popřípadě sami vyhrát jednu z hodnotných cen. Vítěznou zahradu v kategorii Cena odborné poroty již známe – stala se jím soutěžní zahrada č.: 9 „DEŠŤOVÁ ZAHRADA“ od realizátorů Jany Piškové, Martiny Forejtové, Martiny Havlové, Radka Prokše a Aleše Kurze.

Registrováno je téměř 500x vystavovatelů a zabraná plocha dosahuje rozlohy vice než 5.000m2 . Celý týden bude výstavu provádět bohatý a zajímavý doprovodný program složený s umělců, tradičních soutěží či úplných novinek. Významní partneři Zahrady Čech opět vyhlásili soutěže, které se budou v rámci akce finálně vyhodnocovat.

Hned první den se ujala Regionální agrární komora Most slavnostního vyhlášení soutěže Regionální potravina Ústeckého kraje a Potravinářského výrobku Ústeckého kraje - Kraje Přemysla Oráče. K tomu zazpíval Jožka Šmukař a Věra Martinová.
V sobotu v rámci Dne s časopisem Receptář vyhodnotila komise složená z laiků, odborníků i známých osobností Nejlepší recept ze Zahrady Čech na téma Jogurtování – vítězkou se stala paní Zuzana Hurychová z Mařenic se svým receptem Maminčiny řezy s mandarinkami. Na závěr zazpíval Petr Rezek své největší hity. V neděli pak rádio Blaník pobavilo návštěvníky svými soutěžemi a doprovodným programem, kdy vystoupila skupina Čejka band a Martin Maxa.

V úterý proběhne semifinále a finále soutěže ZELÍ ROKU 2016, kdy Zelinářská unie Čech a Moravy již poosmé vybere z výrobců kysaného zelí celé ČR. Poslední den pak bude tradičně patřit časopisu Zahrádkář, který vyhodnotí Nejlépe osázený truhlík a Křišťálové jablko.

V rámci ostatních dnů budou probíhat soutěže pod hlavičkou daného partnera – proběhne Den s CS BETONEM, Den se STROMEM Praha, Den s rádiem Blaník, Den s Českým rozhlasem nebo Den s Narexem ČL. Každý návštěvník tak dostane možnost odnést si řadu zajímavých cen. Těšit se ještě můžete na: Kateřinu Brožovou, Petra Rezka, Terezu Kerndlovou, Babouky, Heidi Janků, Pavla Nováka ml., Marcelu Březinovou, Leonu Machálkovou a další...

Návštěvníci mohou vyzkoušet i další zajímavosti, jako je tzv. ZAHRADA PO TMĚ, kterou naleznete naproti Nejkrásnějším zahradám vedle pavilonu S. Tento projekt je za podpory nadace Světluška, což je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. V této zahradě si můžete vyzkoušet, jaké to mají nevidomí lidé, kteří se rozhodli zahradničit a musejí spoléhat na jiné než zrakové smysly.

(TZ zpracovala Michaela Mokrá, vedoucí obchodu ZČ)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu