Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Klíče od bytu

Z bývalé ubytovny má vzniknout prostupné bydlení   

Unikátní model prostupného bydlení na jednom místě. To je cíl chystaných projektů na kompletní rekonstrukci ubytovny v Želetické ulici v Litoměřicích, kterou má město ve svém majetku. V každém z celkem tří podlaží tam má vzniknout odlišný typ bytů.  

V přízemí je počítáno se šesti menšími bezbariérovými byty pro muže, jejichž zdravotní stav tuto formu bydlení vyžaduje a současně si nemohou dovolit využívat jiné pobytové zařízení sociální péče. Kapacita azylového bydlení bude 10 lidí.  

Zároveň s tímto projektem bude vznikat i projekt sociálního bydlení. Ten se týká prvního patra budovy, kde je plánováno dohromady šest menších bytů. Cílovou skupinou jsou v tomto případě lidé v bytové nouzi nebo jí bezprostředně ohrožení.   

Může se jednat například o rozvádějící se ženu s dětmi, která nemá kam jít, mladé dospělé opouštějící dětský domov nebo rodiny z azylového bydlení, které si vytvořily podmínky ke standardnějšímu bydlení. Ve druhém patře budovy město počítá s výstavbou šesti standardních bytů s tržním nájemným.  

Místostarosta Petr Panaš vysvětlil, proč je přestavba objektu v Želetické ulici rozdělena na tři části.  

„Náklady na projekt azylového bydlení v přízemí budovy a na projekt sociálního bydlení v prvním patře budou z větší části kryty z dotací, avšak každý z jiného titulu a s jinými podmínkami čerpání. Realizaci bytů ve druhém patře bude město hradit ze svého,“ přiblížil místostarosta.   

Projekt dohromady vyčíslený na přibližně 55 milionů korun není zatím zařazený do rozpočtu města na letošní rok. Jeho realizace je podmíněna získáním dotací.  

Ačkoli Litoměřice patří mezi města s nejrozvinutější sítí sociálních služeb a ročně do této oblasti investují bezmála 20 milionů korun, takzvané prostupné bydlení tu chybí. Jeho prostřednictvím chce město lidem ohroženým bytovou nouzí poskytnout bydlení s nižším nájmem a zároveň pomoc postavit se „na vlastní nohy“.  

V domě proto bude přítomný sociální pracovník, který lidem v nouzi pomůže řešit jejich problémy a postupně si najít vlastní bydlení. Provozovatel těchto sociálních služeb bude vybrán na základě výběrového řízení. Služby a náklady na pracovní místa si bude následně financovat z prostředků získaných z ministerstva práce a sociálních věcí. Město bude poskytovat pouze dotaci v rámci rozpočtu odboru sociálních věcí a zdravotnictví.  

Prostupné bydlení: 
Tento systém patří mezi metody pomoci lidem v bezdomovectví. Jedná se o komplexní hierarchicky uspořádaný model různých forem sociálního bydlení, jehož jednotlivé stupně se liší komfortem, režimem, podmínkami přidělení bytu a jsou provázány s doprovodnými sociálními službami.  

Ilustrační foto: pixabay

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Pá: 9-17 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2023 Město Litoměřice
Mobilní menu