Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Výstavu Lidé z Filipín zahájili v Hradu Litoměřice dva velvyslanci

fil3mpVýstavní prostory Hradu Litoměřice patří od tohoto týdne až do konce srpna Filipínám. Za účasti filipínského velvyslance Victoriana M. Lecarosa, českého velvyslance na Filipínách Jaroslava Olši, starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče a řady dalších hostů se totiž uskutečnila vernisáž výstavy, kterou její autor - pražský fotograf Zdeněk Thoma - nazval „Lidé z Filipín“.

„Jde o výstavu téměř historickou,“ zahájil s úsměvem vernisáž autor snímků. Na mysli měl fakt, že zhruba šest desítek černobílých fotografií vzniklo před 39 lety, kdy pro nás exotickou zemi navštívil a zamiloval si tamní přírodu i obyvatele. „Filipíny jsou zemí velkých kontrastů, oslnivého bohatství, ale i chudoby. Zemí kvetoucí tropické přírody občas pustošenou ničivými tajfuny a výbuchy sopek. Zemí přívětivých lidí exotické krásy s povahou, v níž se snoubí vznětlivost a snivost Malajců se španělskou hrdostí a americkou podnikavostí. A v neposlední řadě jsou zemí úsměvů,“ charakterizuje atmosféru, kterou přibližuje prostřednictvím v hradu vystavených fotografií, Zdeněk Thoma.

„Řekl bych, že spousta hlavně těch rybářských vesniček, jak je zde vidíme, zůstala nezměněna. Ale taková Manila dnes vypadá úplně jinak,“ konstatoval velvyslanec Jaroslav Olša poté, co si snímky prohlédl. Ladislav Chlupáč zase zavzpomínal na lidi usměvavé, šťastné a pohostinné. S takovými se dle svých slov setkal před lety v místech, kam zavítal. Patřily mezi ně i města Calamba a Dapitan, které spojuje přátelství s Litoměřicemi, jež jsou místem častých návštěv filipínských turistů. Je tomu tak díky dávnému přátelství litoměřického středoškolského profesora Ferdinanda Blumentritta a filipínského národního hrdiny José Rizala.

Výstava je do konce srpna v Hradu Litoměřice volně přístupná každý den v týdnu od 9 do 17 hodin. Zakončí ji 30. srpna od 17 hodin přednáška s názvem „Nejen po stopách José Rizala a kmene Ifugao“, kterou provede slovem i obrazem litoměřická cestovatelka Jana Štefaniková.

filvp2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na úspěch výstavy si připili filipínský velvyslanec, autor výstavy, starosta Litoměřic a český velvyslanec na Filipínách.

filvp

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Pá: 9-17 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2023 Město Litoměřice
Mobilní menu