Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Výstava Evropská unie

Výstava zachycuje začátky a dospívání Česka v Evropské unii

U příležitosti 18 let členství České republiky v Evropské unii a právě probíhajícího českého předsednictví v Radě Evropské unie začala tento týden v Litoměřicích putovní výstava vybraných fotografií, které chronologicky vyobrazují pomyslné dospívání České republiky v Evropské unii prostřednictvím různých milníků.

Snímky na patnácti oboustranných panelech jsou v ulici Na Valech v prostoru před Kulturním a konferenčním centrem k vidění od 5. září. Vernisáže se ve čtvrtek 8. září účastnili zástupci města a krajského úřadu, mimo jiné starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Pozvání přijal také europoslanec Alexandr Vondra. V doprovodu pedagogů přišli i studenti litoměřického gymnázia a žáci ze ZŠ Na Valech.

Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč připomněl, že při prvním předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se v roce 2009 v Litoměřicích konalo neformální zasedání ministrů dopravy členských zemí Unie.

„Evropská unie, do které jsme před osmnácti lety vstupovali, nám přinesla mnoho nového, mnoho dobrého a samozřejmě i některé skutečnosti, se kterými jsme se museli vypořádat, a na které jsme do té doby nebyli zvyklí. Přesto můžeme říct, že naše města a obce se za tu dobu rozvíjela z velké části i díky financím z Evropské unie. Jen samotné město Litoměřice má za sebou více než 150 projektů podpořených evropskými dotacemi,“ poukázal starosta.

Hejtman Jan Schiller podotknul, že vstupu do Evropské unie předcházela spousta práce a jednání. „Doufám, že se na této výstavě zastaví co nejvíce lidí, aby si připomněli, jak to celé probíhalo a kde jsme dnes,“ poznamenal hejtman.

Nynější europoslanec Alexandr Vondra, který byl v roce 2009 ministrem pro evropské záležitosti připomněl, že nynější předsednictví je tematicky velmi podobné jako to v roce 2009.

„Tehdy jsme čelili třem velkým problémům. Bylo to záhy poté, co Rusko napadlo Gruzii. Uprostřed tohoto konfliktu začalo Rusko vydírat Ukrajinu tím, že jí zastavilo dodávky plynu, což tehdy zasáhlo i dva členské státy Unie – Slovensko a Bulharsko. A za třetí jsme čelili poměrně bezprecedentní hospodářské krizi. Dnes jsou ta témata stejná, jen většího rozsahu,“ upozornil Alexandr Vondra.

Fotografie na výstavě s názvem Dospěli jsme v EU chronologicky zachycují například přístupová jednání, významné události, ale i pozitiva, která přináší české členství v EU běžným obyvatelům, například vstup do Schengenského prostoru nebo uskutečněné velké projekty financované z kohezních fondů (fondy určené na podporu chudších států).

Putovní výstava vyhotovená ve dvou totožných kopiích se postupně přesouvá po všech krajích republiky. Litoměřice jsou jediným místem v Ústeckém kraji, kde bude až do 26. září k vidění. Odtud se následně přesune do Karlových Varů.

Úřad vlády České republiky výstavu pořádá ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří (ČTK), která má bohaté zkušenosti s organizací putovních venkovních výstav a vlastní jedinečnou fotobanku, kterou nedisponuje žádná jiná instituce nebo agentura v České republice.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu