NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Volyňští Češi

Výstava připomene příběh československé zahraniční armády

Město Litoměřice ve spolupráci se Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel pořádá u příležitosti 75. výročí návratu volyňských Čechů do vlasti výstavu „Cestou 1. československého armádního sboru“. K vidění bude od 9. do 25. května v Kulturním a konferenčním centru v Litoměřicích (k návštěvě použijte vchod do hradu z Tyršova náměstí). Vernisáž proběhne 9. května od 17 hodin.

Záštitu nad akcí převzal starosta města a senátor Ladislav Chlupáč. „Podobné válečné příběhy je nutné si neustále připomínat, o to víc v dnešní době, kdy se bojuje na Ukrajině,“ poznamenal Ladislav Chlupáč.

Obsahem výstavy je historický příběh československé zahraniční armády, která se vytvořila na východě, v tehdejším Sovětském svazu. Popisuje cestu od vzniku československého legionu v Polsku v roce 1939, formování armády v Buzuluku v SSSR od roku 1942, příchod dobrovolníků, občanů Československa z různých míst Sovětského svazu, včetně pracovních táborů, až po dobu ukončení bojů v roce 1945 na území Československa.

Od počátku je kladen důraz na konkrétní osobnosti a životní příběhy některých příslušníků armádního sboru. „Výstava je interaktivní. Základem je velká mapa, rozložitelná na podlaze o rozměrech 10x4 metry. Vyznačen je místopis území kudy procházel zpočátku legion, pluk, brigáda a posléze sbor,“ vysvětlila Dagmar Martinková, autorka, lektorka a odborný garant výstavy, která je zároveň místopředsedkyní Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel.

Přílohy:

 Plakát na výstavu (.pdf)

„Do mapy jsou umístěny panely s názvy míst a popisy událostí s doplněním lidských příběhů zasazených do historických událostí. Při naučném výkladu je pak vyndaváme a účastníci programu mají za úkol je správně umístit do požadovaných míst. Cílem výstavy je oslovit co nejširší veřejnost včetně základních a středních škol, tak aby tato specifická válečná historie byla co nejvíce srozumitelná pro všechny,“ doplnila Dagmar Martinková.

Mnoho příslušníků 1. čsl. armádního sboru byli volyňští Češi, kteří se posléze usadili v Československu. Výstava je tedy vhodná i jako součást výuky regionálních dějin, přičemž poukazuje na některá místa, kde se zmínění volyňští Češi usadili. Lektorovaný program pro školy dlouhý více než hodinu a půl navštíví od 10. do 12. května žáci litoměřických základních i středních škol.

Foto: ÚMOb Moravská Ostrava a Přívoz

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00-17:00 hod.

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Mgr. Ladislav Chlupáč

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2022 Město Litoměřice
Mobilní menu