NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Výjimečné prvorepublikové kulisy nabídlo o víkendu výstaviště

masmpPrvní československý prezident Tomáš G. Masaryk v podání moderátora, zpěváka a baviče Vladimíra Hrona pobýval o víkendu v Litoměřicích. Respektive na Zahradě Čech, která od pátku do neděle nabídla zcela výjimečnou podívanou. Výstaviště se totiž vrátilo u příležitosti stého výročí založení samostatné republiky do roku 1918.

Muži v kloboucích diskutovali u kávy či něčeho ostřejšího v pánském salonu, aby posléze věnovali pozornost i ženám lehčích mravů. Jejich manželky s péry ve vlasech a vějíři v ruce zatím debatovaly na vysoké společenské úrovni u sklenky vína v prvorepublikové restauraci. Opodál si malé děti hrály s dřevěnými hračkami, ty starší zase usedaly do prvorepublikových lavic a zkoušely psát inkoustem pod přísným dohledem paní učitelky s rákoskou v ruce. V dobové kanceláři s úžasnou knihovnou za zády zase úřadoval první československý prezident T. G. Masaryk. V jednom pavilonu hrál flašinet, z jiného se linul nefalšovaný jazz, v jehož rytmu se vlnila dáma v kloboučku spočívající v náručí elegantního muže v károvaném obleku. Nechybělo dobové sportovní náčiní, ale ani boxerské zápasy v ringu, které zaujaly hlavně pánské publikum. Ženy se zase na módní přehlídce kochaly prvorepublikovou módou, na které byly zastoupeny nejen luxusní večerní róby a oblečení pro volný čas, ale i svatební šaty či negližé. Pokud se někomu na výstavišti udělalo špatně, ihned byl hospitalizován v nefalšované prvorepublikové nemocnici, kde se pacienta ujal lékař se sestřičkou.

Všichni společně pak netrpělivě očekávali 13. hodinu. Přesně v tuto dobu totiž na hlavní podium, kde ho přivítal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, dorazil prezident Masaryk na koni. Byl nejen důstojný, ale i vtipný. Ochotně se fotografoval s lidmi, kteří ho o společný snímek žádali. Československou hymnu na závěr jejich projevů zpívalo celé výstaviště.

Jednoduše řečeno, atmosféra na litoměřickém výstavišti byla poslední říjnový víkend neopakovatelná a zcela výjimečná. „Děkuji Ústeckému kraji v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem za to, že celokrajské oslavy takto významného výročí vrcholily právě na litoměřickém výstavišti, čehož si velmi vážíme,“ nešetřil slovy chvály starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, oděný společně se svou paní ve stylu První republiky. Společně s ním se svědky nevšední podívané organizované pro kraj společností Zahrada Čech stalo zhruba 16 tisíc spokojených návštěvníků.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00-17:00 hod.

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Mgr. Ladislav Chlupáč

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2022 Město Litoměřice
Mobilní menu