Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Vydávání řidičských průkazů čekají změny

ridicpmpPotřebujete-li zažádat o nový řidičský průkaz, připravte se na příjemné změny, které nastanou s účinností od 1. července.

První změnou je pořizování fotografií přímo na úřadě (Topolčianská 447/1 – Odbor dopravy a silničního hospodářství MěÚ Litoměřice). Žadatel tak nebude již muset nosit vlastní fotografii v papírové podobě jako doposud. Systém registru řidičů se propojí s evidencí obyvatel, resp. databází fotografií k občanským průkazům (OP) a cestovním pasům. „Na řidičský průkaz (ŘP) přednostně využijeme fotografií pořízených právě již při vydávání těchto dokladů. Pouze v případě nepoužitelnosti již existující fotografie nacházející se v jiných databázích nebo z důvodu její neexistence, dojde na fotografování přímo na přepážkách registru řidičů,“ upozornil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství městského úřadu Jan Jakub. Stejně jako na Oddělení správních činností MěÚ Litoměřice bude i na jím vedeném odboru sloužit k podpisu žadatele tzv. podpisový tablet.

Motoristé už kvůli žádosti o nový ŘP nemusí od 1. července chodit na úřad pouze dle místa trvalého bydliště, ale díky změnám zákona mohou podat žádost na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností (ORP). Podobně v praxi již funguje například přihlašování aut do registru silničních vozidel, vydávání občanských průkazů a cestovních pasů.

K výměně ŘP tak postačí pouze platný doklad totožnosti (OP nebo pas v případě odcizení či ztráty občanského průkazu společně s potvrzením o pobytu, cizinec předkládá povolení k pobytu) a končící ŘP. Při rozšíření skupin oprávnění či vydání prvního ŘP si navíc žadatel s sebou musí vzít doklad o odborné způsobilosti a posudek o zdravotní způsobilosti.

Výměna ŘP s končící platností je zdarma a trvá do dvaceti dnů.  Od 1. července za poplatek ve výši 200 korun bude obdobně vydán ŘP těm žadatelům, kteří požádají zcela poprvé. Stejnou částku uhradí i ti, kteří požádají o změnu z důvodu rozšíření skupin řidičských oprávnění. „Při výměně končícího ŘP či rozšíření skupin lze průkaz vydat i do pěti pracovních dnů, ovšem za 700 korun,“ upřesnil vedoucí odboru Jakub.

U mezinárodních ŘP však i nadále musíte s sebou donést dokladovou fotografii s aktuální podobou.  Správní poplatek ve výši 50 korun se v tomto případě nemění.  Více informací o vydání ŘP naleznete na webových stránkách města Litoměřice v sekci Potřebuji si vyřídit nebo také na stránkách MD ČR (www.mdcr.cz).


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu