Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Vinařské Litoměřice 2019 již znají svého šampiona

sampionmpŠampionem letošního 17. ročníku Vinařských Litoměřic bude vyhlášeno Rulandské šedé, výběr z hroznů, ročník 2017. Pochází z rodinného vinařství Vican z Mikulova, jehož kmotrem je herec Václav Postránecký. O vítězi rozhodli včera odpoledne předsedové hodnotících komisí v sále hotelu Koliba v čele s ředitelem soutěže Jiřím Čábelkou (na snímku se šampionem). 


Na 100 degustátorů hodnotilo během dvou dnů 758 vzorků vín od 126 vinařství a vinařů, pocházející ze 12 evropských zemí. Znalci vín v komisích ohodnotili a ocenili přihlášená vína 14 velkými zlatými, 130 zlatými a 95 stříbrnými medailemi. Jednu zlatou medaili získaly po loňském úspěchu i Klášterní vinné sklepy Litoměřice. „Hodnotitelé byli velmi přísní, ale počty medailí nijak nevybočují z hodnocení minulých výstav. Naopak je jich víc než loni, kdy bylo na výstavě uděleno 10 velkých zlatých, 118 zlatých a 68 stříbrných medailí.

Tvrdí se, že poslední dva ročníky, které tvořily největší část vzorků pro letošní přehlídku, jsou díky klimatickým podmínkám výborné, ale to neplatí pro všechna vína. Loňská červená nejsou ještě hotová, na ně je brzo. U bílých vín jsme zvyklí na jejich svěžest s příjemnou kyselinkou, ta bohužel u některých vzorků chybí. Loňskou úrodu nechali někteří vinaři hodně dlouho vyzrát, což se projevilo právě na ztrátě kyselinky. Hodně záleží na tom, jak vinař s vínem pracuje,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Čábelka.


Soutěž vín ČR pro výstavu Vinařské Litoměřice je rozdělena do 10 kategorií, zahraniční vína mají kategorií sedm. Mezi hodnocenými víny převládala s 69 vzorky odrůda Ryzlink rýnský, za ní následovala s 49 vzorky Chardonnay a s 43 vzorky Cuvée. „Příjemně mne překvapila účast 13 vzorků ze Slovenska a zejména devíti vzorků z Francie. Naopak letos nám chybělo zastoupení vín od tradičních vinařů z Rakouska. Poprvé v historii této soutěže se nám podařilo sestavit 17 šestičlenných hodnotitelských komisí, a degustace tak měla zajímavější a svižnější průběh,“ uvedl ředitel výstavy Pavel Kacerovský z pořadatelského Ortopedického centra Ústí nad Labem.


Naprostou většinu oceněných vín zlatými a stříbrnými medailemi mohou ochutnat návštěvníci 17. Vinařských Litoměřic, které proběhnou 12. a 13. dubna v prostorách zdejšího Kongresového a kulturního centra. Nabídnou je vinařství ve svých stáncích a zájemci se o některých vínech mohou dozvědět víc při řízených degustacích.

Stejně jako v minulých ročnících nebude na výstavě chybět doprovodný program s přednáškami na téma Víno a zdraví a ochutnávkami pokrmů, ke kterým víno patří. „Jejich tradičními hosty budou profesor Milan Šamánek a sexuolog Radim Uzel. K dobré náladě zahraje cimbálová muzika Slovácko mladší s Jožkou Šmukařem. Mezi návštěvníky se objeví řada známých osobností, svou účast přislíbil například režisér Zdeněk Troška,“ prozradil Pavel Kacerovský.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu