Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Setkání filipíny

Vedení města se účastnilo oslav 50. výročí diplomatických vztahů mezi Českem a Filipínami

Malou slavností si Česko a Filipíny ve čtvrtek v Praze připomněly 50. výročí od navázání vzájemných diplomatických vztahů. Mezi významnými hosty z ministerstev či ambasád nechyběli ani starosta Radek Löwy a místostarosta Jiří Adámek. Litoměřice totiž jako partnerské město dvou filipínských měst jsou častým místem návštěv filipínských delegací i běžných turistů a mají pro tento národ velký význam.

I přes velkou vzdálenost se ve druhé polovině 19. století zrodilo velké přátelství mezi litoměřickým profesorem Ferdinandem Blumentrittem a filipínským lékařem, spisovatelem a nejvýznamnější postavou filipínského hnutí za nezávislost a osvobození od španělské koloniální nadvlády, národním hrdinou José Rizalem, jehož odkaz a statečný postoj dodnes pro Filipínce hodně znamená.

Jejich potomci Noel Esperanta Syquia a Erwin Blumentritt se čtvrteční slavnosti pořádané filipínskou ambasádou v ČR rovněž účastnili a jednalo se o jejich první osobní setkání, které proběhlo ve velmi milé a přátelské atmosféře.

„Příležitost oslavit padesáté výročí čehokoli je významným milníkem a událostí v každé zemi a kultuře, a je ještě významnější, pokud historie těchto padesáti let je odrazem míru, přátelství a vzájemné spolupráce,“ řekl ve své úvodní řeči filipínský velvyslanec v České republice Eduardo Menez.

Kromě připomínky silného historického pouta mezi oběma zeměmi a klíčových momentů vzájemných vztahů mohli přítomní hosté v rámci programu vidět také unikátní vystoupení taneční skupiny Igorotos in the Czech republic. Ta je složená z obyvatel filipínského pohoří Cordillera, kteří pracují v Česku a snaží o zachování svého kulturního dědictví i v cizí zemi.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu