Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Zima v Litoměřicích

V mrazech na ulici bezdomovci spát nemusí

Litoměřice se dlouhodobě snaží, aby ve městě fungovaly adekvátní sociální služby pro všechny, kteří je potřebují. To se týká i problematiky lidí bez domova. Právě ti v současném mrazivém počasí patří mezi nejohroženější. I přesto ale na ulici spát nemusí. Ochranu před teplotami bod bodem mrazu lidem bez přístřeší poskytuje středisko sociální prevence a humanitární pomoci Charity Litoměřice, na jejíž provoz město v rámci sociální politiky přispívá. 

Podle vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáty Jurkové je v Litoměřicích přibližně 35 až 40 bezdomovců. Z toho asi dvacítka nemá zájem o spolupráci a nevyužívá pomoci od neziskových organizací. „Ten zbytek nabídku pomoci Charity Litoměřice využívá a zároveň migruje i mezi sousedními městy,“ nastínila Renáta Jurková.

Místostarostka Alena Rožcová doplnila, že v případě zhoršení situace, například kdy by pomoc v podobě nouzového přístřeší potřebovalo větší množství lidí, je město připraveno zareagovat. „I s takovou situací bychom si dokázali poradit a přechodně je ubytovali například ve vlastních objektech,“ uvedla místostarostka, jež má oblast sociálních věcí a zdravotnictví ve své gesci.

Ve středisku sociální prevence a humanitární pomoci Charita kromě služeb azylového domu s kapacitou 23 lůžek nabízí i možnost přenocování v rámci služeb noclehárny pro muže.

„Noclehárna má kapacitu pět lůžek. Další pomocí, kterou lidem bez domova při nepřízni počasí přes noc nabízíme, je takzvaná krizová židle s kapacitou pro osm lidí. Další službou je nízkoprahové denní centrum poskytující teplé zázemí přes den,“ popsal vedoucí střediska sociální prevence a humanitární pomoci Jakub Ružbatský s tím, že obě zmíněné služby jsou určeny jak pro muže, tak i pro ženy.

Právě ženám bez domova sloužil kdysi azylový dům v Želetické ulici, který před časem byl uzavřen. „Ženy bez přístřeší mohou využít služeb azylového domu, který provozuje Charita v sousedních Lovosicích a v současné době má volnou kapacitu,“ připomněla Renáta Jurková.

Další z možností, které litoměřické charitní středisko sociální prevence a humanitární pomoci bezdomovcům v mrazivých dnech na přespání v teple nabízí, je takzvané iglú. Využít ho mohou lidé, kteří z různých důvodů (alkohol, pes) nemohou přespat přímo ve středisku. Dohromady tři Iglú, které si nocležník vyhřívá vlastním teplem, bude mít středisko v případě potřeby umístěné na svém pozemku. Jedno z Iglú Charitě zapůjčila organizace Naděje, která na území města poskytuje lidem bez domova podporu v rámci svého terénního programu. Jedná se například o potravinou pomoc, poradenství nebo základní zdravotní ošetření.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu