Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

zeletice_centrum

V Litoměřicích začíná fungovat koordinační centrum pro uprchlíky

V Litoměřicích dnes začíná v bývalé ubytovně města v Želeticích fungovat koordinační centrum pro ukrajinské občany prchající před válkou. Stává se kontaktním poradenským místem schopným pomoci lidem s registrací, vyřizováním úředních záležitostí, poskytnutím krizového potravinového balíčku, materiální pomoci, ubytováním, tlumočením, k dispozici bude i služba psychologa apod.

Uvedeno do provozu bylo za obrovského nasazení pracovníků litoměřické charity, majetkového a sociálního odboru městského úřadu, Technických služeb města a dalších spolupracovníků. „Měli na to jen několik málo dní a velmi si cením toho, v jaké časové tísni a hlavně s jakým výsledkem dokázali vše zvládnout,“ nešetřil slovy chvály starosta Ladislav Chlupáč, který jako velitel krizového štábu města včera kontroloval stav připravenosti.

Kromě kanceláře, která nabídne potřebný poradenský a informační servis, je připraveno dvacet lůžek v jednoduše, ale pěkně zařízených pokojích, v nichž nechybí ani hračky a postýlky. „Nábytek jsme z velké části pořídili díky finanční pomoci města, zbytek tvoří humanitární dary,“ informovala ředitelka Charity Litoměřice Karolína Wankovská. Podle ní jsou stále potřeba trvanlivé potraviny a hygienické prostředky. „Hodily by se ale i malé televize se set top boxy, protože lidé určitě uvítají, budou-li moci sledovat dění doma na Ukrajině,“ dodala ředitelka Wankovská. 

Kapacita strategických objektů vyčleněných pro zvládnutí uprchlické krize je v Litoměřicích téměř vyčerpána. Zaplněno bylo 80 lůžek v bývalé vojenské ubytovně v Dykově ulici, maximu se blíží kapacita hostelu sv. Štěpána. Velmi rychle bude zaplněno i dvacet lůžek v Želeticích. „Na dnešek jsem do hradu pozval starosty 39 obcí spadajících pod Litoměřice jako obec s rozšířenou působností. Budu se jich kromě jiného ptát, jaké mají ve svých obcích možnosti s ubytováním i oni,“ informoval starosta Ladislav Chlupáč.

Vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak dlouho bude válečný konflikt na Ukrajině trvat, připravuje město Litoměřice podmínky nejen pro okamžitou, ale i dlouhodobou pomoc ukrajinským občanům. „Jsme již v tuto chvíli připraveni v Základní škole U Stadionu zajistit jazykové kurzy pro děti i dospělé, v případě potřeby, která ještě nenastala, dokážeme umístit děti jak do mateřské, tak i základní školy a nabídnout jim i volnočasové aktivity,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová. Každodenní volnočasové aktivity pro maminky s dětmi nabízí například i Diakonie Českobratrské církve evangelické v Čajovně Hóra, kde vzniká komunitní centrum.

V úvodu včerejšího mimořádného jednání odsoudili litoměřičtí zastupitelé ruskou agresi na Ukrajinu, porušování svobod, demokracie a lidských práv. Zároveň uvolnili z rozpočtu města milion korun. Půl milionu bude zasláno prostřednictvím transparentního účtu přímo na Ukrajinu, druhý půl milion bude využit přímo v Litoměřicích na nákup humanitární pomoci a zajištění potřeb přijíždějících rodin a seniorů.

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu