Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

V Litoměřicích bude galerie křišťálových dotyků

dlanempLitoměřice chtějí v nadcházející turistické sezóně lákat návštěvníky na galerii křišťálových dotyků. Otisky dlaní slavných českých i světových osobností z křišťálu budou vystaveny na Mírovém náměstí. Nebytový prostor pro vybudování galerie pronajalo město nadějnému litoměřickému skláři Janu Huňátovi v nádherné části města (dům č.p. 18/10) s výhledem na katedrálu.

Slavnostní otevření se uskuteční zhruba v polovině května. „Osobně se na tuto galerii velmi těším, protože Litoměřice, které loni skončily na druhém místě v celorepublikové soutěži Historické město roku, budou zase o stupeň atraktivnější,“ konstatoval místostarosta Karel Krejza.

 

Galerie nabídne otisky dlaní, v nichž jsou vetkány životní příběhy skutečných osobností. „Určitě vystavíme dlaň Madeleine Albrightové, Václava Havla, Jaromíra Jágra a Dominika Haška, dále zachránce dětí Nicholase Wintona, ale také osobností showbyznysu, jako je například zpěvačka Anastacia nebo člen skupiny Beatles Ringo Starr,“ jmenoval Jan Huňát část z celkem asi čtyř desítek děl, které chce vystavit. Originální podle něj má být i interiér galerie, jemuž logicky bude vévodit sklo.

Jan Huňát v současné době tvoří v Novém Boru. Jeho křišťálové lustry se těší velkému zájmu obzvláště v Turecku a na Kypru. Rád by však podnikal v Litoměřicích. „Mým snem je vybudovat zde sklárnu,“ říká mladý muž, jehož skleněné dílo zanedlouho bude zdobit i pražské vlakové nádraží. Vyrábí totiž symbol utrpení židovských rodičů, kteří za 2. světové války poslali vlakem své děti do Anglie, aby jim zachránili život, i s vědomím, že už je nikdy neuvidí.

Text pod fota: Jan Huňát s Madeleine Albrightovou při sejmutí otisku její dlaně. Na druhém snímku si již hotové dílo ztvárňující dlaň Václava Havla prohlíží jeho žena Dagmar. Vystaveno bylo v průběhu slavnostního odhalení busty Václava Havla v parku v roce 2012. 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu