Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Bezpečnostní rada

V bezpečnostní radě došlo k personální obměně

Loňský rok se nejen v Litoměřicích nesl ve znamení tří významných událostí, kterými byly pandemie Covid-19, uprchlická krize a požár v Českém Švýcarsku. Konstatoval to včera Miroslav Letafka, tajemník bezpečnostní rady města Litoměřice jako obce s rozšířenou působností (ORP), kterou prvně z pozice starosty svolal na radnici Radek Löwy.

V průběhu roku 2022 došlo k personálním změnám ve složení bezpečnostní rady, krizového štábu i povodňové komise. Důvodem byly výsledky komunálních voleb a personální změny na pozici ředitele litoměřického územního odboru Policie ČR, kdy plk. Helenu Pšeničkovou vystřídal plukovník Radek Rosecký. Dále byl do krizového štábu města nově jmenován politik pro bezpečnost a pořádek ve městě plukovník Radim Studený. Ke změně došlo i na pozici ředitele litoměřického územního odboru hasičského záchranného sboru (ÚO HZS), kdy plk. Boleslava Langa nahradil plukovník David Ďuriš.

V souvislosti s válkou na Ukrajině platil loni v ČR od 4. března do 30. června nouzový stav. Situaci v Litoměřicích pomáhaly zvládat neziskové organizace, zvláště Charita Litoměřice. „Dle aktuálních údajů žije v Litoměřicích 714 osob s povolením k pobytu. V rámci ORP je to celkem 1661 lidí. Skutečnost však bude nižší,“ informoval tajemník Letafka. Podle Ministerstva vnitra bude provedena přeregistrace s cílem zjistit aktuální stav. Ubytoven registrovaných Krajským asistenčním centrem pro pomoc uprchlíkům je v rámci ORP Litoměřice 43. Z celkových 800 míst jich je 523 obsazeno.

Podle ředitele litoměřického územního pracoviště Policie ČR Radka Roseckého patří Litoměřicko nadále z pohledu kriminality mezi klidnější regiony. „Významně však narůstá trestná činnost páchaná přes internet, tzv. kyberkriminalita. Je to celorepublikový problém a zde jsme bezzubí,“ uvedl ředitel Rosecký, který zároveň poukázal na nedostatek policistů. „Aktuálně nám chybí 40 lidí, což je 14% z celkového počtu. V jiných regionech, například na Chomutovsku, jsou však na tom ještě hůř,“ dodal plukovník.  S personálními problémy se potýká i velitel litoměřických strážníků Ivan Králik. „A průměrný věk strážníků se nám zvyšuje,“ dodal Ivan Králik.  

Velitel litoměřických profesionálních hasičů David Ďuriš zase upozornil, že s ohledem na zvyšující se počet parkujících aut vzrůstají problémy s průjezdností hasičské techniky jedoucí k zásahům. Chystají proto osvětovou kampaň zaměřenou na zachování průjezdnosti mezi parkujícími vozidly.

Na vzrůstající trend v počtu výjezdů Rychlé záchranné služby (RZS), jež má v ORP Litoměřice dvě základny (Litoměřice a Úštěk), pak poukázal Lukáš Zechel: „Loni jsme z těchto dvou míst vyjížděli k 5 403 případům, což je zhruba 8% nárůst,“ dokumentoval záchranář s pomocí statistiky celorepublikový trend.   

Povodně se loni Litoměřicím vyhnuly. „Naopak jsme se potýkali s výrazným suchem. Vzhledem k nedostatku sněhu lze očekávat další zhoršení situace,“ domnívá se tajemník povodňové komise města Pavel Gryndler. 

V rozpočtu je pro rok 2023 na přípravu a řešení krizových situací vyčleněna částka 200 tisíc korun jako prostředky k okamžitému použití. Další prostředky je v případě nouze možno uvolnit z rozpočtové rezervy. „Věřím, že to nebude potřeba a další krizové situace se nám vyhnou,“ vyslovil na závěr jednání společné přání starosta Löwy. 

Autor: Eva Břeňová


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu