Usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem nemá vliv na platnost a závaznost referenda konaného 8. listopadu a vyhlášeného zastupitelstvem města. Jednání města s Ústeckým krajem o začlenění litoměřické nemocnice pod Krajskou zdravotní budou nadále probíhat. Informace, které se šíří hlavně na sociálních sítích a zpochybňují platnost a závaznost referenda, nejsou pravdivé.
Soud rozhodl, že město Litoměřice musí uspořádat referendum o nemocnici v příštím roce zároveň s volbami do krajského zastupitelstva a položit otázku tak, jak byla přípravným výborem navržena.
„Při rozhodování soud nemohl přihlédnout k výsledkům referenda konaného dle 8. 11. 2019 na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Litoměřice, a protože navrhovatel ve vztahu k této skutečnosti zůstal procesně pasivní, postupoval soud v souladu s právními předpisy a přistoupil k meritornímu posouzení věci,“ stojí v rozsudku, který město obdrželo v pondělí 11. listopadu.
Podle soudu nejednoznačnost otázky nedosáhla takové intenzity, aby byla matoucí. Nebylo tak nutné, aby město nahradilo přípravným výborem navržený pojem „veřejnoprávní subjekt“ pojmy „obec, město a kraj“.
Co se týče termínu konání, krajský soud se ztotožnil se závěrem Nejvyššího správního soudu uvedeného v rozsudku ze dne 5. 3. 2015, č. j. Ars 11/2014-42, že při stanovení termínu konání místního referenda je třeba upřednostnit takový termín, jenž zvýší pravděpodobnost, že výsledky referenda budou (co do účasti) platné, což se přirozeně nabízí, koná-li se místní referendum souběžně s volbami.
Zda vedení města využije kasační stížnosti teprve bude předmětem rozhodování. (Pozn.: Jejím prostřednictvím lze napadnout pravomocná rozhodnutí krajských soudů jakožto soudů prvního stupně ve správním soudnictví.)