Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Úřad zaregistroval devět kandidátů na senátora a 62 volebních stran

mestompDevět lidí má zájem stát se senátorem za volební obvod č. 29 (Litoměřice). Termín pro podání registrace vypršel včera úderem 16. hodiny. K tomuto termínu registrační úřad Městského úřadu Litoměřice pro komunální volby zaregistroval 62 volebních stran.

Městský úřad v Litoměřicích je dle zákona tzv. registračním úřadem ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, což zahrnuje včetně Litoměřic 28 obcí. Terezín a Bohušovice nad Ohří si dle zákona své kandidáty do obecního zastupitelstva registrují samy, neboť jejich úřady mají dva odbory.

Nejvíce volebních stran bylo registrováno v Litoměřicích – 10, následují Křešice – se 6, Polepy s 5, Brozany nad Ohří a Píšťany se 4 a Rochov se 3. Ve všech ostatních obcích byla registrována minimálně jedna volební strana. „V opačném případě by nebylo zvoleno zastupitelstvo obce a její správu v takovém případě musí převzít Ministerstvo vnitra,“ informoval vedoucí litoměřického registračního úřadu Jaroslav Lachman.

Volby do Senátu Parlamentu ČR probíhají jednou za šest let. Městský úřad v Litoměřicích je pověřeným úřadem v sídle volebního obvodu č. 29 – Litoměřicko, který zhruba zahrnuje okres Litoměřice a část okresu Kladno, konkrétně správní území obcí Slaný a Velvary. Volební obvod č. 29 pro volby do Senátu v roce 2012 zahrnoval 142 obcí s 288 volebními okrsky. Pro letošní volby došlo k dílčí úpravě hranic volebního obvodu, kdy obce Chotiměř, Prackovice nad Labem a Velemín byly z volebního obvodu vyjmuty a přesunuty do sousedního volebního obvodu z důvodu vyrovnávání počtu voličů mezi obvody.

Registrační úřad pro letošní volby registroval devět kandidátů do Senátu, tedy o jednoho méně než před šesti lety. Osm jich navrhly volební strany a jeden kandidát podal přihlášku jako nezávislý. O přízeň voličů se v případě úspěšné registrace budou ucházet Mgr. Josef Dobeš (nezávislý kandidát), František Novotný (Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura), MUDr. Ondřej Štěrba (ANO 2011), Mgr. Ladislav Chlupáč (ODS), Ing. Josef Šenfeld (KSČM), Libor Uhlík (Senátor 21), MUDr. Miroslav Jiránek (PRO Sport a Zdraví), MUDr. David Rath (Česká suverenita) a Jan Vondrouš (NE-VOLIM.CZ).

Volby do Senátu proběhnou souběžně s komunálními volbami ve dnech 5. a 6. 10. 2018. V případě, že žádný z kandidátů nezíská při této volbě více než 50 % odevzdaných hlasů, proběhne druhé kolo voleb ve dnech 12. a 13. 10. Do druhého kola pak postupují pouze dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

„Registrační úřad v následujících dnech prověří, zda odevzdané kandidátní listiny netrpí vadami. Poté rozhodne o registraci nebo odmítnutí kandidátních listin. Pravděpodobně v úterý 14.8. v zasedací místnosti Městského úřadu v Litoměřicích proběhne losování čísel, kterými budou označeny lístky pro volby do Senátu, a následovat bude losování pořadí volebních stran na hlasovacích lístcích pro volby do zastupitelstev obcí,“ nastínil další proces Jaroslav Lachman.

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu