Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Trikolora od dnešního dne zdobí litoměřické náměstí

Detailní záběr na dílo.Centrum Litoměřic od dnešního dne zdobí nové umělecké dílo. Je jím „vlající“, zhruba 80 centimetrů široká a půl metru vysoká trikolora z bronzu, upevněná na rohu budovy České spořitelny přímo na Mírovém náměstí. Před zraky zhruba 250 lidí byla dnes slavnostně odhalena v průběhu vzpomínkové akce pořádané občanskou iniciativou a městem Litoměřice u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Stalo se tak poté, co se v lidmi zaplněném kostele Všech svatých uskutečnila bohoslužba jako výraz díků za tři desítky let svobody. 

„Jde o dar obyvatelům města Litoměřice. Symbolizuje nezávislost a svobodu, za kterou nasazovali lidé nejrůznějšího politického přesvědčení své životy, zdraví i kariéry,“ uvedl dnes jako hlavní řečník shromáždění bývalý disident, mluvčí Charty 77, senátor a současný europoslanec Alexandr Vondra.

Trikolora pochází z dílny litoměřické akademické sochařky Alžběty Kumstátové. S myšlenkou uspořádat sbírku na její pořízení přišel místostarosta Karel Krejza poté, co nezvítězila v městem vyhlášené veřejné soutěži na vytvoření díla ke 100. výročí založení Československé republiky, ale návrh jej zaujal. „Trikolora symbolizuje morální hodnoty, s nimiž se osobně ztotožňuji. Je pro mne čest, že jsem dostala příležitost ji vytvořit,“ uvedla místní sochařka.  

Poté v diskusi vystoupili studenti místního gymnázia, ale i Renata Vášová a Radka Šumerová, které coby přímé účastnice tlumočily poselství organizátorů včerejšího protestu na Letné. Na závěr slavnostního aktu zazněla státní hymna v podání členky pěveckého sboru Cantica Bohemica Petry Jenčkové, kterou zpívalo publikum společně s ní. Následně účastníci zapálili svíčky a položili květiny nejprve u bronzové pamětní desky obětem nedemokratických režimů v podloubí radnice. Poté v průvodu vedeném skauty došli do parku Václava Havla k bustě prezidenta, který národ spojoval.

Text: Eva Břeňová


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu