Desítky zájemců přilákala včerejší vernisáž exteriérové výstavy 30 let svobody, která se uskutečnila na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Dvacet velkoformátových panelů nabízí například dobové tiskoviny a fotografie, souhrn historických událostí, které formovaly revoluční dění v našem městě a okolí před 30 lety.
Na výstavě spolupracoval tým autorů společně se Státním oblastním archivem v Litoměřicích. „Původně jsme si mysleli, že neseženeme moc materiálů, ale nakonec jsme jich měli tolik, že je náměstí pro ně malé,“ podotkl s úsměvem spoluautor a signatář Charty 77 Ivan Vilím.
„Nechceme, aby tato připomínka byla jen smutnou vzpomínkou, ale nadějí pro budoucích třicet let. Na tom bychom měli společně začít pracovat,“ konstatovala během slavnostní chvíle členka organizačního týmu Radka Šumerová. „Já si myslím, že si nepřipomínáme hrdinské činy staré třicet let, ale určité zápasy o svobodu a demokracii, o lidská práva, o zákonnost ve společnosti. Tyhle zápasy trvají neustále. Co se dělo před 30 lety bylo zajímavé, ale byl to jen jeden z mnoha postupujících článků určitého řetězu. Doufejme, že bude pokračovat dál a naše děti si nenechají vzít svobodu,“ souhlasil s Radkou Šumerovou jeden z hlavních aktérů tehdejších událostí Zdeněk Bárta.
Venkovní výstavu si na náměstí můžete prohlédnout do 24. listopadu. Její včerejší vernisáží odstartovala v Litoměřicích série akcí konajících se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, které finančně podpořilo město Litoměřice. Lidé se mohou těšit například na Výroční večer, který se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu v Kině Máj.
V den výročí sametové revoluce, tedy v neděli 17. listopadu, se od 10 hodin koná bohoslužba v kostele Všech svatých jako poděkování za 30 let svobody. O hodinu později bude slavnostně odhaleno na budově České spořitelny na Mírovém náměstí dílo ve tvaru trikolory pocházející z dílny litoměřické akademické sochařky Alžběty Kumstátové.
Informace o hlavních a doprovodných aktivitách naleznete na plakátě.
Přílohy:
Plakát (.pdf)