Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Technické hry vyhrálo družstvo Základní školy Na Valech

merkurmpSedm šestičlenných týmů základních škol z Litoměřic, okolí a z německého města Chemnitz předvádělo dnes v litoměřickém domě kultury své technické znalosti a dovednosti. Technický klub mládeže fungující při Domu dětí a mládeže Rozmarýn zde totiž pořádal 2. ročník Technických her spojených s Merkurmánií. Vítězem soutěžní části se stalo družstvo Základní školy Na Valech v Litoměřicích, druzí skončili školáci ze ZŠ Lingua Univerzal a třetí ze ZŠ Havlíčkova.

Vítězné družstvo si domů odnášelo tablety, stříbrné a bronzové týmy datová úložiště a MP4, ostatní účastníci si pak do svých škol odváželi stavebnice Merkur.

Školáci soutěžili hned v několika kategoriích, přičemž jednou z nich byla i prezentace vlastních projektů. Například družstvo Základní školy Havlíčkova se zabývalo ražbou tunelů, přičemž se zaměřilo na bývalý železniční tunel v Litoměřicích. Zkusilo si postavit i vlastní minitunel ze směsi písku a hlíny, tedy nesoudržného materiálu. Své zkušenosti pak prezentovalo před odbornou porotou. Školáci z Chemnitz se zase zabývali nedokonalostmi v osvětlení měst. V projektu poukázali i na jedno z nevyhovujících svítidel umístěné v jejich škole. Navrhli dokonce způsob, jakým lze dosáhnout vyšší světelnosti a zároveň snížení energetické náročnosti.

„Nápady dětí jsem byl mile překvapen. Obzvláště se mi líbila jejich kreativita a schopnost prezentace vlastních projektů. Nejvíce mě zaujaly větráky navržené z odpadových materiálů, které prezentovalo nakonec vítězné družstvo Základní školy Na Valech,“ zhodnotil praktickou část her jeden z odborných hodnotitelů Jaromír Mareš, jednatel firmy Balkancar.

„Cílem her bylo probudit v dětech zájem o tvořivost, kreativitu a ukázat, že technika není jen zdrojem poučení, ale i zábavou, což se podařilo,“ konstatoval Jiří Rudolf, zakladatel Technického klubu mládeže v Litoměřicích, který před třemi lety začínal s devíti školáky, přičemž nyní do klubu dochází již téměř stovka dětí.

Splněn však byl i druhý cíl Technických her. V jejich úvodu totiž byl ve spolupráci s městem představen připravovaný projekt vzniku Ústavu technického vzdělávání. Litoměřice v současné době podnikají kroky, díky kterým by se mohly stát v České republice prvním městem s obdobným institutem.

„Zaměřit bychom se chtěli nejen na děti a mládež, ale i dospělé,“ podotkl litoměřický zastupitel Tomáš Sarnovský, který se osobně angažuje při realizaci projektu, který má plnou podporu litoměřické radnice. Ta již vyčlenila objekt bývalých Českých drah u pokratických závor, kde by institut měl v budoucnu vzniknout. Vizualizaci možné podoby již představil architekt Jakub Pleyer z litoměřického Projekčního atelieru precisarchitecture. „Počítáme s tím, že objekt koncipovaný jako energeticky úsporný by byl rozšiřován v několika etapách. Zajímavý je i dvěma prosklenými tubusy, jimiž demonstrujeme sílu techniky,“ uvedl mimo jiné architekt.

Starosta Ladislav Chlupáč v té souvislosti upozornil, že na realizaci projektu město samo finančně nestačí. Stát již však dal najevo, že právě obdobné projekty zaměřené na techniku hodlá v budoucnu podpořit. „Mají být vypsány nové dotační tituly, které bychom rádi využili,“ dodal starosta.

Podporu myšlence již vyjádřili i dnešních Technických her přítomní zástupci firem, jako je Hennlich, Balkancar, Lovochemie nebo TRCZ. „V projektu spatřujeme ojedinělou příležitost toho, jak začít systematicky vést děti k technice, a vychovávat si tak budoucí technicky schopné zaměstnance, kterých je na pracovním trhu velký nedostatek,“ konstatoval Martin Jonáš z firmy Hennlich.

Smysluplnost projektu v době, kdy se firmy potýkají s nedostatkem technicky nadaných lidí, dnes ocenil i zástupce Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Je unikátní, protože se v něm spojuje několik důležitých faktorů - podpora technického vzdělávání nejen dětí, ale formou rekvalifikací i dospělých, přičemž konáno tak má být ve spolupráci s regionálními firmami a za výrazné podpory města,“ poukázal na důležité momenty David Vondrák.


Jednotlivá družstva prezentovala vlastní projekty. Například tým ze ZŠ Havlíčkova se zabýval ražbou tunelů. Nakonec skončil třetí.

merkurvp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Členové odborné poroty, mezi nimiž byl i Jaromír Mareš, jednatel firmy Balkancar, kladli dětem doplňující dotazy.

merkurvp2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V rámci her proběhlo vůbec první veřejné představení projektu vzniku Ústavu technického vzdělávání v Litoměřicích. Architekt Pleyer (s mikrofonem v ruce na spodním snímku) zde nastínil i možnou podobu objektu dle již zpracované vizualizace. 

merkurvpvize

merkurvp3


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu