Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Sváťovo dividlo a jeho Galerie marionet jsou skutečným lákadlem

dividlompNení v Litoměřicích člověka, který by neznal kouzelné Sváťovo dividlo. Svou popularitu si získává i za hranicemi města Litoměřice, jež si ho považuje. S cílem oživit historickou památku mu město pronajalo objekt bývalé hvězdárny u parku Václava Havla, v níž je již od neděle 1. dubna po zimní přestávce opět otevřena Galerie marionet. Ta bývá oblíbeným cílem hlavně malých návštěvníků města. Duší tohoto dividla jsou již od roku 1997 a Galerie marionet od roku 2012 manželé Sváťa a Alena Horváthovi.

Společně tvoří dokonale sladěný tým. Repertoár dividla čítá okolo 30 nacvičených představení a každý rok přicházejí Alenka se Sváťou s jedním novým. Letos se mohou diváci těšit na pohádku O pyšné noční košilce.

Hlavními hrdiny her jsou ručně vyráběné loutky, které si manželé nejprve zhotovovali sami, později však začali spolupracovat s loutkařem Františkem Pešánem z Mnichova Hradiště a řezbářem Jiřím Havelkou z Českého Dubu. Všechny loutky, nashromážděné za dobu existence Sváťova dividla, a je jich více jak 200, jsou k vidění v Galerii marionet. Za prohlídku zaplatíte 30 Kč.

Dividlo má nabitý program. Je zváno do mateřských škol, čajoven a kaváren, v létě na jarmarky a do městských parků, a to nejen v Litoměřicích. Alenka se Sváťou by však do budoucna rádi měli své vlastní působiště se stálým zázemím, kam by naopak děti jezdily za nimi. A jestli se ptáte, zdali je to po tolika letech stále baví, tak věřte že ano. „Sváťa dividlo potřebuje,“ vysvětluje Alena. „Když předstoupím před ty malé diváky, tak je mi hned líp. Nabíjí mě to pozitivní energií,“ doplňuje Sváťa.

Kde zrovna teď Sváťovo dividlo potkáte? Koukněte na kalendář akcí na jejich webových stránkách, nudit se rozhodně nebudete.

Foto Sváťa Horváth s loutkami: Andrea Neckařová

Foto Galerie marionet: Anežka Horváthová


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu