V Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích rostou šikovní zastupitelé. Zhruba dvacítka studentů se totiž v úterý 13. prosince zúčastnila v zasedací místnosti městského úřadu tzv. „simulovaného zastupitelstva“, kde si před zraky osmi skutečných zastupitelů města a pod vedením místostarosty Václava Červína vyzkoušela průběh řádného jednání.
Mladí „zastupitelé“ byli předem rozděleni do fiktivních politických stran a představili své návrhy usnesení. V diskuzi se pak snažili obhájit a prosadit jejich přijetí při hlasování. Jeden z návrhů se například týkal zřízení volnočasového centra pro mladé lidi a založení registru brigád, jiný instalace většího množství košů na tříděný odpad nebo rekonstrukce hřbitova, další změn souvisejících s dopravou atd. K tomu, aby mohli studenti v rolích zastupitelů vystupovat, zúčastnili se ve čtvrtek 8. prosince skutečného jednání.
„To naše se mi líbilo více, protože diskuse byla korektní a nedocházelo při argumentaci k osobním útokům,“ konstatovala například 18letá Kateřina Stojanová, kterou dle jejích slov překvapil i sofistikovaný výběr témat, jež zaznívala od spolužáků.
Simulovaným jednáním vyvrcholila dvoudenní hra o komunální politice „Mladí lidé rozhodují“, kterou pořádala organizace Agora CE ve spolupráci se Zdravým městem Litoměřice a gymnáziem. Studenti se pod vedením zkušených lektorů seznámili s praktickým fungováním komunální politiky a přemýšleli o problémech ve svém bezprostředním okolí. Zhruba polovina z nich deklarovala zájem podílet se v budoucnu různými formami na veřejném dění. Někteří z nich by neodmítli ani profesionální dráhu politika. Shodli se na tom, že společný workshop byl zajímavý, neboť jim ozřejmil způsoby fungování komunální politiky.
Podle předsedy Národní sítě Zdravých měst a zastupitele města Litoměřice Petra Hermanna šlo v rámci ČR o jednu z nejlepších akcí tohoto typu pro mladé. „Studenti vystupovali velmi pěkně, na úrovni, věcně argumentovali a přednesli řadu nápadů. Jsem rád, že je to bavilo,“ zhodnotil jednání Petr Hermann.
Práce s mládeží má v Litoměřicích letitou tradici. Již sedmkrát se uskutečnilo tzv. mladé fórum, kde se schází zástupci místních základních a středních škol a vybírají prioritní problémy, které město dále řeší. Mají možnost vznášet své návrhy i v rámci veřejného diskusního fóra Desatero problémů Litoměřic. Příkladem řešení podnětů z těchto setkání jsou např. workoutové hřiště na Střeleckém ostrově a volně dostupné internetové připojení v Jiráskových sadech. Novinkou s oblasti práce s mládeží jsou školní fóra, definování problematických oblastí na jednotlivých školách.