Nový informační systém, který měl výrazně usnadnit stavební řízení, zdaleka nepracuje tak, jak má. Nejen Stavebnímu úřadu v Litoměřicích, ale stavebním úřadům po celé republice to komplikuje práci a neumožňuje naplnit cíle, které novelou stavebního zákona platné od 1. července 2024 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sledovalo.
Důvodem je to, že nasazený systém zatím není dostatečně efektivní a má zcela zásadní nedostatky. Ty jsou podle MMR v těchto dnech intenzivně řešeny. Jak stavební úřady, tak i Svaz měst a obcí vyzývá ministerstvo k urychlené nápravě.
Stavebníci se této situace obávali a jak ukazuje současné dění, zcela oprávněně. „V důsledku těchto obav jsme za červen, než začala platit novela, přijali k vyřízení zhruba pětkrát více žádostí o stavební řízení, než tomu bylo za stejné období předchozího roku,“ dokumentoval stav vedoucí litoměřického stavebního úřadu Dominik Miko.
Podle něj červnové datum přijetí žádosti opravňuje stavební úřad vést stavební řízení ještě podle „starého“. Nicméně s ohledem na jejich výrazný nárůst, období dovolených a intenzivní zaučování pracovníků s prozatím nefunkčním systémem upozorňuje vedoucí Miko, že pravděpodobně úřad nebude schopen vypořádat všechna příslušná řízení v zákonem stanovených lhůtách, a to i přes maximální nasazení pracovníků.
Hned počátkem července vydalo Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR, z.s., k nefunkčnosti digitálního stavebního řízení prohlášení (ZDE) a vyzvalo ministerstvo k rychlé nápravě. Ta ale prozatím nepřišla.
Ilustrační foto: pixabay.com