Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Setkání starostů

Starostové řešili v hradu zásadní témata důležitá pro fungování obcí

Starostové z obcí patřících do správní působnosti města Litoměřice jako obce s rozšířenou působností (ORP) přijeli ve čtvrtek na pozvání starosty města Radka Löwyho do hradu. Vyslechli si užitečné informace potřebné nejen k fungování obcí.

V úvodu hovořila Martina Skoková, vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka městského úřadu. Tématem byly zákonné novinky ve vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec. Starostové se dozvěděli například o inovacích při udělování home officů či změnách při zaměstnávání lidí pracujících „na dohodu“. Vedoucí územního plánování odboru územního rozvoje Přemysl Pech se poté ve své prezentaci zaměřil na novinky v energetickém a stavebním zákonu, nechyběly poznatky k jednotným standardům územních plánů.

Vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler ve svém prvním bloku hovořil o aktuálně diskutovaném tématu aktivních zón záplavových území. Připomněl, že o navrhovaných změnách zákona je nezbytně nutné dále intenzivně jednat na ministerstvech. „Návrhy počítají až s trojnásobně větším územím, kde by v obcích nebylo možné stavět, čímž by se zastavil jejich rozvoj. Toto se týká osmdesáti procent obcí v ORP Litoměřice. Jen v případě našeho města by se jednalo o nárůst ze 120 hektarů na 420,“ doplnil Pavla Gryndlera senátor za Litoměřicko a Slánsko Ladislav Chlupáč, jenž byl jednání přítomen. Ten starosty následně seznámil s momentálně nejvíc projednávanými body v senátu. Zmínil konsolidační balíček, myslivecký zákon nebo daň z nemovitosti.

V druhé části prezentace Pavel Gryndler připomněl problematiku odpadů. Přítomné vyzval k maximální snaze v pořizování sběrných dvorů v obcích z důvodu plnění separačních cílů, které v následujících letech razantně stoupnou. „V roce 2025 bude nutné třídit 60 % odpadů, o deset let později dokonce 70 %. Za nesplnění těchto kvót budou hrozit sankce až 200 000 korun,“ varoval Pavel Gryndler, který starostům dále sdělil, že občané obcí z ORP Litoměřice mohou do sběrného dvora v Litoměřicích vozit jakýkoliv elektroodpad určený ke zpětnému odběru.

Dalším přednášejícím byl generální ředitel Krajské zdravotní, a.s. Petr Malý, jenž představil plány společnosti na rozvoj nemocnice v Litoměřicích až do roku 2038. „V první řadě postavíme novou budovu pro urgentní příjem. Dále plánujeme modernizaci porodnice či kompletní rekonstrukci interny a oddělení LDN,“ vyjmenoval Petr Malý s tím, že dalšími novinkami by mělo být přemístění heliportu, otevření oční ambulance na dva dny v týdnu nebo angažování dětského psychiatra a adiktologa.

Následovaly informace podané starostou Litoměřic Radkem Löwym, které se týkaly úsekového měření, o něž mají některé obce zájem. „Provedli jsme nárazové měření v úseku mezi obcemi Křešice a Nučnice. Z 23 000 osobních vozů se přestupku za rychlou jízdu dopustilo za jeden týden 16 000 řidičů. Měřili jsme i v Litoměřicích, konkrétně v ulicích Pokratická, Daliborova, Žernosecká a Českolipská. Nejvíce hříšníků jsme zaznamenali v Daliborovce. To se ale dalo čekat, neboť tudy jezdí sanitní vozy,“ informoval Radek Löwy s tím, že na pravidelné měření město bohužel nemá kapacity.

Na závěr si vzal slovo místostarosta Jiří Adámek, který starosty seznámil s novinkami ve spisové službě, a zastupitel Tomáš Sarnovsky, jenž představil společnost ENLITOS, současný stav geotermálního projektu a budoucí využívání fotovoltaických panelů na městských budovách.

„Jsme za toto setkání velice vděční. Děkujeme za pozvání,“ kvitovala plodné jednání Martina Čechová, starostka Trnovan. „Až se nahromadí další důležité informace, které bychom vám chtěli předat, svoláme další setkání,“ ubezpečil přítomné Radek Löwy.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu