Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Smrky napadené mšicí evidují i Litoměřice

smrkmpPrvní žádosti o povolení pokácet smrky pichlavé napadené škůdcem evidují pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích. K napadení smrků dochází na celém území Ústeckého kraje od začátku května letošního roku a intravilán Litoměřic není výjimkou. Škůdce se objevil například v ulicích Šafaříkova, Heydukova, Revoluční, Žižkova apod.

„Poškození způsobuje mšice smrková. Onemocnění se projevuje žloutnutím, hnědnutím a následným opadem jehlic, postupujícím od nejstarších ročníků jehlic uvnitř koruny směrem ke konci větví,“ vysvětlila Jitka Milotová z odboru životního prostředí městského úřadu. Rozsah poškození závisí na vitalitě stromů a je ovlivněn řadou dalších negativních faktorů na stanovišti, např. houbovými patogeny, nedostatkem živin, okolním stresem apod. Ochranou může být postřik proti savému hmyzu.

Pokud dojde k zasažení celého smrku pichlavého, je možné u stromu, který má obvod kmene měřený ve výšce 130 cm nad zemí větší než 80 centimetrů, podat příslušnému orgánu ochrany přírody oznámení o potřebě kácení ze zdravotních důvodů. „Musí být oznámeno písemně nejméně 15 dnů předem příslušnému orgánu ochrany přírody, který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin,“ upozornila Jitka Milotová.

Oznámení o kácení musí obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které dřeviny rostou, stručný popis umístění dřevin a situační zákres
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druh, popřípadě rod dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení (zdravotní důvody + fotodokumentace dřevin)

V oznámení je doporučeno uvést telefonický kontakt oznamovatele, aby byl snáze domluven termín ověření stavu stromu odpovědným pracovníkem. Oznámení o kácení stromů, které rostou v k. ú. Litoměřice a Pokratice na území Chráněné krajinné oblasti České středohoří, je Agentura ochrany přírody ČR (Michalská 14, Litoměřice). Pro zbylou část k. ú. Litoměřice a Pokratice je příjemcem oznámení Městský úřad Litoměřice (odbor životního prostředí, Pekařská 2).

Více odborných informací k příčinám poškození a k podpůrným opatřením je možné získat na http://www.vukoz.cz/index.php/smrk-stribrny.

Smrk napadený škůdcem roste  v Žižkově ulici.

smrkvp

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu