Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Slova díků zněla v obřadní síni radnice na adresu dobrovolníků

dobrmpMěsto Litoměřice a Dobrovolnické centrum Diecézní charity Litoměřice uspořádaly v obřadní síni u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků setkání, při kterém jejich zástupci poděkovali 27 dobrovolníkům za jejich nezištnou práci v uplynulém roce. Mezi pozvanými převládaly ženy, kterým je dlouhodobé dobrovolnictví bližší než mužů.

Hosté během hodinového setkání přijali přání hezkých svátků konce roku. K dobré pohodě jim zahrál dívčí smyčcový kvartet ZUŠ ze třídy Jany Šillerové, převzali malé dárky, připili si sklenkou vína a zhlédli nový film o Litoměřicích. Na závěru se mohli svěřit se svými zkušenostmi.

„Chtěl bych vám poděkovat za vaši práci, kterou veřejnost často ani nevnímá. Pociťují ji však ti, kteří ji potřebují nejvíce – senioři, dlouhodobě nemocní, lidé osamocení. Město vás a především těch mladších ročníků bude potřebovat stále víc. V současné době v Litoměřicích žije kolem 1 600 seniorů a jejich počet bude narůstat,“ řekl při děkování Pavel Grund, místostarosta města.

Zhruba třetina dobrovolníků jsou už senioři, kteří v produktivním věku pracovali s lidmi, vedli sportovní oddíly nebo učili na školách. Ani v důchodu je aktivní přístup k životu neopustil, příkladem je bývalá učitelka Ludmila Bělohlávková nebo cvičitelka Emilie Kuderová. „Pro dobrovolnictví jsem se rozhodla už před patnácti lety, kdy mi umírala maminka a já viděla v právě otevřeném zdejším hospici péči, která byla věnována lidem na sklonku jejich života. Tehdy jsem si slíbila, že až doučím a budu v pořádku, budu se takovým lidem věnovat. Tuto sobotu je to přesně pět let, co jsem se stala dobrovolnicí. Mimo toho docházím téměř každou neděli na Dómský pahorek, kde klienty na židlích učím, jak mají správně dýchat,“ prozradila Emilie Kuderová.

„Mám radost, že dobrovolníků v našem městě neubývá, někdo po čase ukončí své působení a na jeho místo přijde někdo jiný. V tuto chvíli registrujeme na 50 dlouhodobých a zhruba 120 až 140 jednorázových dobrovolníků. Většinu tvoří ženy a zhruba třetinu mladí lidé. Zpočátku jsme je museli hledat a dělat osvětu, nyní se už hlásí sami. Možností jejich zapojení jsou velmi široké, většinou pracují se seniory, někteří s dětmi imigrantů v Bělé - Jezové, další při sbírkách. Velmi dobrá je spolupráce s městem, které připravuje spoustu akcí, při kterých se dobrovolníci uplatní. Máme i dobře technicky vybavený tým pro mimořádné události, jako jsou povodně,“ uvedla Veronika Výdejová, koordinátora pro dobrovolníky Diecézní charity v Litoměřicích.

S dobrovolníky se veřejnost může setkat v nejbližších dnech, kdy v kostýmech tří králů budou obcházet města a vesnice při tradiční tříkrálové sbírce. Litoměřické dobrovolnické centrum se rovněž věnuje organizaci přednášek na středních školách a následných exkurzí v zařízeních poskytujících sociální služby. Pomáhá zakládání firemního dobrovolnictví, kde je příkladem Lafarge Cement v Čížkovicích, jejíž pracovníci už několikrát pomohli v zařízeních sociálních služeb v Litoměřicích.

(TZ připravil Václav Sedlák, foto Karel Pech)

dobrovolvp3

dobrovolvp2

dobrvp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu