Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Školáci připravovali zdravé svačinky

V úterý 21. října se sešli na Střední škole pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích zástupci všech základních škol ve městě s cílem ukázat, že vaření je zábava, že mu rozumí, a že se v oblasti zdravé výživy vyznají. "S jídlem si (ne) hrajem" byl totiž název soutěže, která proběhla v rámci kampaně Dny zdraví Zdravého města Litoměřice.

Skládala se z několika částí. V první fázi probíhaly přednášky o zdravé výživě a zásadách správného stravování na jednotlivých školách. O možnost si vše vyslechnout nepřišli ani rodiče, pro které výživová poradkyně v místní knihovně připravila besedu o tom, jak dětem připravit zdravou svačinku.

Další fází projektu byl výběr receptu na téma zelenina a sestavení školních týmů. Úkolem žáků prvního stupně bylo připravit zdravou svačinku a žáci druhého stupně vařili zdravý zeleninový oběd s přílohou jako kuskus, bulgur apod..

Do příprav se zapojili i rodiče, kteří pomáhali s výrobou moučníku, a to bez použití cukru a bílé mouky. Školní týmy se rozrostly ještě o kouče, studenty oboru kuchař, číšník hotelové školy na Dlouhé ulici, kteří dětem s přípravou jídla pomáhali.

svacinkaw
Úkolem soutěžního dne bylo nejen zdravě uvařit, ale také správně napsat připravený test, a nakonec pěkně prostřít, protože jíme také očima. Zadání vzala vážně napříkla Masarykova ZŠ, která nejen jídlo, ale také oblečení ladila v námořnickém stylu.

Porota složená ze starosty města, zástupkyně hotelové školy, majitele restaurace Radniční sklípek, výživové poradkyně a zástupce studentů neměla lehký úkol. Hodnotila jak chuť jednotlivých pokrmů, tak jejich vzhled, ale také prostřený stůl a prezentace samotných žáků.

Zdravé vaření se povedlo všem týmům a za připravené pokrmy by se nemusely stydět ani kvalitní restaurace. Největší počet bodů se podařilo dosáhnout žákům ZŠ Havlíčkova před ZŠ Masarykovou a ZŠ Na Valech, kteří porotě jako hlavní chod připravili bulgur zapečený s cuketou.

Zpestřením dne byla kulinářská show spoluorganizátorky soutěže Radky Hazuchové Jirouškové, která všem přítomným připravila zdravý nápoj - tzv. zelené smootie, a pudink z banánu a avokáda.

Díky partnerství Zdravého města, Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb a výživové poradkyně se podařilo zorganizovat jedinečnou akci a žákům zajímavou formou ukázat, že zdravé není v žádném případě nedobré. Nadšení, se kterým děti nejen k vaření, ale také výběru receptů a celkové přípravě na soutěž přistoupily, je povzbuzením pro organizátory do dalšího roku.

(Text a foto Rita Vlčková, koordinátorka projektu Zdravé město Litoměřice)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu