Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

senioři v úložišti

Senioři z Litoměřic zavítali na přednášku do úložiště pod Bídnicí

Projížďka výletním vláčkem za poznáním. Tak by se dala shrnout dnešní akce konaná v rámci kampaně Místa přátelská seniorům. Pro zájemce z řad občanů Litoměřic starších 60 let byla připravená přednáška o provozu a zázemí úložiště Richard pod vrchem Bídnice nedaleko Litoměřic. Na místo skupinky v pravidelných intervalech vozil z Mírového náměstí výletní vláček.

Ve školící místnosti se senioři od odborníků ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dozvěděli praktické i zajímavé informace týkající se radioaktivního záření a jeho typech, jak je záření využíváno v běžném životě, ale také podrobnosti o skladování takzvaných institucionálních odpadů přímo v úložišti Richard.

„Cílem dnešní akce bylo seniory žijící v Litoměřicích seznámit s provozem a ukládáním odpadu v úložišti Richard, do kterého by se jiným způsobem neměli možnost dostat. A zároveň je ujistit, že zařízení je bezpečné a nepředstavuje pro obyvatele města a okolí riziko,“ vysvětlil starosta Litoměřic Radek Löwy.

Nízko a středněaktivní odpady uložené hluboko v útrobách vrchu Bídnice pocházejí nejčastěji ze zdravotnictví, průmyslu, zemědělství či výzkumu. Jedná se mimo jiné o vyřazené radioaktivní zářiče, zdravotnický materiál nebo kontaminovanou suť. Veškerý odpad je ukládán do speciálních sudů, tak aby byla zajištěná jeho izolace a ochrana životního prostředí. I přesto ale odborníci úložiště a jeho okolí nepřetržitě a zevrubně kontrolují a monitorují. Výstupy z těchto průzkumů získávají také zástupci města.

Příkladem mohou být pozorovací hydrogeologické vrty v okolí Richardu, které před nedávnem prošly regenerací. Naměřené hodnoty jsou dlouhodobě hluboce pod stanovenými normami. V polovině roku 2021 byla navíc v areálu Richardu dokončena výstavba malé vodní nádrže s potůčkem, jež zachytává důlní vody vytékající z úložiště. Nachází se přímo pod budovou informačního střediska. V jezírku roste vodní zeleň a žijí v něm okrasné ryby.

„Žiji v Litoměřicích pětačtyřicet let a plno věcí ohledně úložiště jsem dosud nevěděla. Dnešní přednáška byla pro mě proto velmi zajímavá. Překvapilo mě, jak je veškerý skladovaný odpad dobře zabezpečený,“ sdělila na závěr přednášky jedna z účastnic Miroslava Ságlová.

Jubilejní desátý ročník akce Místa přátelská seniorům pořádané Odborem sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Litoměřicích a jeho partnery odstartoval v březnu. Kampaň seniorům nabídne bezmála třicítku pestrých aktivit.

„Jedná se například o taneční odpoledne, výlet do zoologické a botanické zahrady v Liberci, různé přednášky a besedy, sportovní aktivity, plavbu lodí a mnoho dalšího.  Závěrečné vyhodnocení s oceněním účastníků plánujeme na prosinec u příležitosti tradičního vánočního setkání v Kulturním a konferenčním centru,“ informovala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková a doplnila, že soutěžní karty s informačními brožurami jsou k vyzvednutí v infocentru na Mírovém náměstí. Kompletní program akcí je uvedený ZDE 

Cílem kampaně Místa přátelská seniorům je představit účastníkům zařízení, která slouží obyvatelům města, zapojit je do nejrůznějších aktivit a poskytnout jim prostor pro setkávání a budování vzájemných kontaktů.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu