V prostorách Městského úřadu v Litoměřicích se minulý týden konal odborný seminář zaměřený na rizika virtuální komunikace a kyberšikanu ve školách. Akce byla určená pro školní metodiky prevence, výchovné poradce a pedagogy, kteří diskutovali o nejnovějších formách kyberšikany a možnostech prevence. Hlavním přednášejícím byl plukovník Ondřej Moravčík z Policejního prezidia Policie ČR, odborník na problematiku online bezpečnosti.
Seminář se věnoval klíčovým tématům, mezi nimiž byla problematika sociálních sítí, jejich vliv na chování dětí a způsoby, jak se mezi studenty kyberšikana nejčastěji projevuje. Důležitou částí programu bylo také vysvětlení trestní odpovědnosti žáků, rozdílů mezi přestupkem, trestným činem a porušením školního řádu.
Během semináře se účastníci zapojili do řešení modelových situací, které se ve školské praxi běžně vyskytují. Diskutovalo se například o nahrávání výuky žáky, fotografování ve školách či zaznamenávání rozhovorů a úředních jednání.
„Cílem semináře bylo upozornit na právní aspekty chování dětí ve školním prostředí a pomoci pedagogům s nalezením nejlepších postupů při řešení těchto situací,“ uvedla manažerka prevence odboru sociálních věcí a zdravotnictví Lenka Benešová, která akci organizovala.