Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Rozpočet města Litoměřice už je „rozklikávací“

rozklikavaci rozpocet2018mpZajímá vás, jaký příjem a výdej financí má město Litoměřice? Jakými částkami přispívá školám, nebo na ochranu životního prostředí? Odpovědi nejen na tyto otázky o hospodaření města nabízí včera spuštěný rozklikávací rozpočet. V Litoměřicích tak pokračuje trend zvyšování transparentnosti. Cílem služby je nabídnout lidem informace o způsobu hospodaření s veřejnými finančními prostředky.

„Nyní jsou v databázi dostupné obecné informace za roky 2015 až 2017. Rychle a přehledně se tu občan seznámí s rozpočtem města,“ vysvětluje Iveta Zalabáková, vedoucí ekonomického odboru městského úřadu. Jedná se o informace, které jsou čerpány z oficiálních výkazů města o plnění rozpočtu, které obce předávají Ministerstvu financí v požadovaném členění, tj. podle metodiky celostátní rozpočtové skladby. Údaje obce zasílají měsíčně, takže v těchto intervalech budou data průběžně doplňována. V rámci rozklikávacího rozpočtu se tedy jedná o jiný pohled na rozpočet města, než jsou občané dosud zvyklí z dokumentů o plnění rozpočtu zveřejňovaných na stránkách města v sekci Rozpočet a hospodaření. Tam jsou údaje uváděny v členění podle jednotlivých odborů a konkréních položek příjmů a výdajů. Rozklikávací rozpočet proti tomu představuje komplexnější pohled - např. výdaje města podle jednotlivých oblastí, do kterých jsou finance směřovány (školství, zdravotnictví, kultura, apod.). Další nespornou výhodou je možnost operativního sledování vývoje příjmů a výdajů rozpočtu s využitím časových řad.

V rámci zkvalitňování informačních služeb předcházelo rozklikávacímu rozpočtu několik změn. „Byly například zmodernizovány webové stránky města, kde přibyla sekce Potřebuji si vyřídit, Uzavírky ulic a rubrika pro podnikatele, spustili jsme nové mapy v systému geoportal, Mobilní rozhlas apod,“ popisuje tajemník městského úřadu Milan Čigáš postup, za který Litoměřice obsazují první místa v soutěžích hodnotících přístup města k občanům, jako je první místo Ceny Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost, první místo za Přívětivý úřad Ústeckého kraje, druhé místo v soutěži Chytrá radnice či dokonce sedmé místo v celostátním výzkumu Index participace měřícím zapojení občanů do výkonu veřejné správy.

Rozklikávací rozpočet je lehce dohledatelný na webových stránkách města. Seznámit se s ním můžete zde.

Text pod foto: Tajemník městského úřadu Milan Čigáš představuje rozklikávací rozpočet.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu