Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Rozhledna Varhošť

Rozhledna na Varhošti dostala k padesátinám nový kabát

Havarijní stav spodní zděné části rozhledny na vrchu Varhošť je minulostí. Oblíbený turistický cíl nedaleko Litoměřic, který je v majetku města, prošel v uplynulém měsíci zásadní rekonstrukcí. Náklady na opravy dosáhly přibližně 1,3 milionu korun a město je hradilo ze svého rozpočtu. Na zrekonstruovanou rozhlednu se v pátek přijeli podívat také zástupci městského úřadu a starosta Radek Löwy.

Jednatel dodavatelské firmy Radek Rosenkranc popsal, že práce zahrnuly sanaci nástupní podesty pod ocelovou konstrukcí, přeložení hromosvodu a obnovu samotného zdiva.

„Na podlahu podesty jsme nanesli pružnou polyuretanovou stěrku a osadili oplechování, tak aby se zabránilo zatékání do stěn kamenné části rozhledny. Dále bylo nutné celé zdivo přezdít, přespárovat a očistit. Do zdí jsme pomocí vrtů umístili navíc spřažovací trny, které zdi spojily a zpevnily,“ vysvětlil Radek Rosenkranc.  

Investiční technik z Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích Ladislav Pošík doplnil, že do budoucna je plánována také renovace ocelové konstrukce. „Připravovanou novinkou pro návštěvníky rozhledny budou také čtyři panoramatické tabule zobrazující reliéf krajiny se jmenným popisem okolních vrchů. Umístěné budou ve vrcholové části,“ informoval Ladislav Pošík. 

Stávající rozhledna na Varhošti byla slavnostně otevřena v roce 1973. U příležitosti 50. výročí této události chystá Klub českých turistů (KTČ) Litoměřice na sobotu 24. září výroční pochod pro širokou turistickou i neturistickou veřejnost.

„Akce je organizována formou hvězdicového dostředného pochodu pro pěší s místem startu podle vlastní volby účastníků s cílem u rozhledny. Tam si účastníci v době od 10 do 15 hodin mohou vyzvednout také odměny v podobě pamětního listu, výroční turistické známky a jubilejního razítka,“ informoval za KTČ Litoměřice Vlastimil Kintner.

Na úpatí Varhoště bude zajištěno také občerstvení. Zároveň bude mezi Hlinnou a Litoměřicemi zavedena kyvadlová autobusová doprava. Z litoměřického autobusového nádraží se zastávkou u horního nádraží a v Pokraticích u kapličky budou autobusy odjíždět v 9,30, 10,30, 11,30 a 12,30 hodin do Hlinné. Zpět bude zajištěn svoz turistů do Litoměřic ve 12, 13, 14 a 15 hodin. Popis tras a podrobné informace jsou dostupné na webu Klubu českých turistů ZDE 

První rozhlednu na vrchu Varhošť postavili litoměřičtí turisté ze Spolku pro České středohoří už na konci 19. století. Dřevěná konstrukce sloužila do roku 1902. Nová rozhledna, už s kamenným základem a desetimetrovou dřevěnou konstrukcí, byla postavena v roce 1927. Na začátku 70. let bylo nutné ji kvůli havarijnímu stavu strhnout. Nynější rozhledna, jejíž ocelovou konstrukci na místo dopravil vrtulník a její ukotvení bylo velmi náročné, se otevřela u příležitosti zahájení výstavy Zahrada Čech 22. září 1973. Vyhlídka z rozhledny nabízí pohled do údolí Labe nebo na České středohoří a Krušné hory. Během sezóny ji navštíví odhadem až pět set lidí týdně.  

V přiložené fotogalerii si můžete prohlédnout také srovnávací snímky zachycující stav rozhledny před a po opravě.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu