Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Rok krále Karla IV. končí informačně hodnotnou výstavou v hradu

kralmpOjedinělá a informačně hodnotná výstava „10 inspirací Karla IV.“ připomínající výjimečnou osobnost krále českého a císaře římského je ke zhlédnutí do 20. prosince ve výstavních prostorách Hradu Litoměřice. Prostřednictvím poutavých bannerů s fotografiemi poznáme Karla IV. jako vizionáře, myslitele, vzdělance, mecenáše, budovatele, státníka, cestovatele, hospodáře, křesťana nebo diplomata.

Těchto deset vlastností dohromady tvoří deset skutečných inspirací. Jako myslitel a vzdělanec hovořící pěti jazyky, což bylo v době většinou negramotných panovníků naprosto ojedinělé, si Karel IV. uvědomoval sílu pramenící ve vzdělanosti, a proto ji všemožnými způsoby podporoval, mj. i založením univerzity. Projevil se také jako moudrý vizionář. Jeho slova o tom, že skutečnými nositeli ideálů nejsou panovník nebo stát, ale naopak lidé, v nichž vidí budoucnost, jsou platná i v dnešní době. Své konání pak poměřoval mírou prospěchu, které přináší vlastní zemi. Byl hluboce věřícím křesťanem, hospodářem podporujícím rozvoj domácího ochodu, ale i budovatelem, který nechal postavit řadu významných staveb. A tak bychom mohli ve výčtu inspirací pokračovat.

„Výstava, připravená spolkem Otec vlasti, nabízí ojedinělou příležitost osvěžit si nejen školní znalosti, ale také je významně prohloubit,“ uvedla ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice Anna Matulová.

Rok 2016, kdy CCR připomnělo sérií akcí 700. výročí narození krále Karla IV., pomalu končí. „Patřili jsme v rámci České republiky mezi několik málo organizací, které se vzpomínce na krále Karla IV. a připomínání jeho odkazu systematicky věnovaly,“ říká ředitelka Matulová a jmenuje téměř dvacet vzdělávacích a kulturních akcí, které v této souvislosti CCR uspořádalo.

Například gotické skladby, které zazněly již na počátku roku v podání loutny a akordeonu, složili členové tělesa Flos Florum speciálně pro koncert v litoměřickém hradu. Zhruba třicetkrát pak byl zopakován na různých místech republiky. Uskutečnily se zajímavé besedy s historikem a kostýmované prohlídky Litoměřic. Cech českých vinařů právě v Litoměřicích představil na tiskové konferenci kolekci vín speciálně adjustovanou u příležitosti tohoto výročí. Nabízena poté byla nejen na Plesu přátel vína, ale i ve vinařském infocentru, jež CCR letos otevřelo na nádvoří hradu. Zájmu veřejnosti se těšila degustace burgundských vín, které do Čech přivezl právě Karel IV., který se nejen v Litoměřicích významnou měrou zasloužil o rozmach vinařství. Představena byla i mapa pravděpodobné cesty révy vinné z Burgundska do Čech, jež se stala trvalou součástí litoměřického hradu. Hradní restaurace uspořádala Kulinářský týden pokrmů Karla IV., a tak bychom mohli ve výčtu akcí pokračovat.

Rok 2016 plný vzpomínek na krále Karla IV. končí. Stopy jeho moudrého panování však nejen Litoměřice, ale i řada dalších královských měst, nesou hrdě dál.

bannervystavavp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu