Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

„Richard příjemně překvapil,“ shodují se jeho sobotní návštěvníci

richardmpDen otevřených dveří v Úložišti radioaktivních odpadů navštívilo v sobotu několik desítek lidí. Zájem výrazně převyšoval kapacitní možnosti a bylo nutné se předem objednat. Cílem bylo dát veřejnosti příležitost uvidět na vlastní oči, jakým způsobem je úložiště nacházející se v těsné blízkosti Litoměřic provozováno Akci pořádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) ve spolupráci s městem Litoměřice.

 

Jedním z příchozích byl i Jiří Junek. "Zajímalo mě, jak je odpad skladován, když bydlím v Litoměřicích. Překvapila mě profesionální úroveň ukládání," zhodnotil své dojmy Jiří Junek. Stejný názor si utvořil i jeho syn Pavel Junek: "Přišel jsem ze zvědavosti. Co jsem zde viděl, mě uspokojilo. Překvapilo mě, jak je odpad dobře a bezpečně skladován."

Součástí prohlídky podzemí byl i doprovodný program probíhající v infocentru úložiště. Zde se zájemci seznámili s detaily ukládání, se způsobem testování ukládacích sudů či mohli porovnat způsob skladování radioaktivních odpadů s jinými úložišti. Dozvěděli se také základní informace o tom, co vlastně radioaktivní odpady jsou, jak vznikají a jaký druh odpadu je zde ukládán. V následujících dnech navštíví úložiště i komise životního prostředí pracující při radě města.

Richard totiž čekají velké změny. SÚRAO zahájí ještě během letošního roku rozsáhlou rekonstrukci, která by měla vyjít na 66 miliónů korun. "Její první etapa předpokládá práce v podzemí úložiště s cílem posílení bezpečnosti práce v podzemí a stabilizace existujících prostor po těžbě vápence pro ukládání radioaktivních odpadů.  Budou nově zabezpečeny obslužné chodby v úložišti a upraveny ukládací komory tak, aby lépe vyhovovaly současným i budoucím manipulačním prostředkům pro ukládání radioaktivních odpadů. Je to důležitý první krok k celkové modernizaci úložiště, které v příštím roce oslaví 55 let provozu," uvedl ředitel SÚRAO Jiří Slovák.

V první etapě rekonstrukce půjde také o zvýšení ukládací kapacity úložiště Richard. Aktuální kapacita ukládacích komor činí 10 250 m3, v současné době je naplněna zhruba z 75%. Ročně se zde ukládá cca 400 sudů s radioaktivním odpadem pocházejícím z průmyslu, výzkumu, či nemocnic. Jedná se například o znečištěné pracovní oděvy, využité zářiče nebo laboratorní pomůcky. 

Po revitalizaci ukládacích prostor pak bude projekt pokračovat druhou etapou, v níž půjde o rekonstrukci příjezdové komunikace, a hlavně o výstavbu nové přejímací haly, která podpoří rychlou a bezpečnou přejímku radioaktivního odpadu v souladu s nejmodernějšími technologickými trendy.

Přesto nelze říci, že by úložiště mělo u veřejnosti plnou podporu. V průběhu prázdnin se totiž v médiích objevily informace, že jedna z obyvatelek města údajně podala trestní oznámení na zastupitele, kteří podle ní ohrožují zdraví obyvatel tím, že proti existenci úložiště neprotestují. „Informace tohoto typu dosud nemáme, takže těžko se k jeho obsahu mohu vyjádřit,“ podivil se starosta Ladislav Chlupáč.

Vedení města Litoměřice přitom považuje úložiště Richard za naprosto bezpečné. Pro obyvatele města i okolní region nepředstavuje žádné nebezpečí. Zástupci města i několika přilehlých obcí jsou členy občanské kontrolní komise, která se schází dvakrát ročně. Dostávají veškeré údaje o provozu úložiště, v němž je se zvláštním zřetelem dbáno na bezpečnost provozu. SÚRAO ve spolupráci s městem i nadále bude pokračovat v pořádání Dnů otevřených dveří. Děje se tak s cílem dát veřejnosti příležitost na vlastní oči se přesvědčit o bezpečném ukládání odpadu. Dále se zde konají pravidelné kontroly Báňského úřadu i Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Představitelé města mají přístup ke všem zápisům z uskutečněných kontrol. „Navíc v okolí úložiště se nachází monitorovací systém zaměřený na monitoring radioaktivity. Kromě toho byla zpracována i studie zaměřená na rozptyl radonu, která jasně prokázala, že okolí není negativně ovlivňováno,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler.  

Město ročně dostává od státu pětimilionový příspěvek za existenci úložiště v jeho blízkosti. Kromě toho Litoměřice v uplynulých měsících obdržely v souvislosti se změnou atomového zákona i jednorázový příspěvek ve výši 50 milionů korun. „Tyto prostředky dosud nebyly vyčerpány, ovšem stejně jako každoroční příspěvky budou investovány do zlepšení kvality životního prostředí,“ ujistil starosta Ladislav Chlupáč.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu