V Litoměřicích byl dnes pokořen rekord v největším společném přípitku místním vínem. „Říkal jsem si, že by bylo krásné a symbolické, kdybyste dosáhli na číslo 800. Ale je to jinak. Litoměřičané se zapisují do České knihy rekordů číslem 2 141,“ pronesl slavnostně prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek. Pokořili tak dosavadní pět let starý rekord z Mikulova, kdy si vínem připilo 480 lidí. Ke slavnostnímu okamžiku došlo u příležitosti oslav 800. výročí založení města.
Pěvecké sbory, sportovní kluby, skauti, divadelní soubory, mažoretky Rozmarýnu, ale i jednotliví Litoměřičané dnes odpoledne společně vykročili z Dlouhé ulice směrem na Mírové náměstí. Slavnostní defilé čítalo více než 1 300 lidí. „Na tak hojném počtu zúčastněných spolků a organizací jde krásně vidět, jak město žije a je plné aktivních obyvatel,“ pochvaloval si s úsměvem starosta Ladislav Chlupáč, který poté převzal truhličku s poselstvím pro příští generace. Soudobá generace se těm příštím připomene například mimořádným vydáním Radničního zpravodaje a upomínkovými předměty vydanými právě u příležitosti oslav. Truhlička bude po rekonstrukci věže Kalich v příštím roce uložena do její konstrukce.
Po předání poselství následoval slavnostní přípitek. „Jsem moc ráda, že můžu být součástí tohoto okamžiku a mohu se zapsat do knihy rekordů,“ neskrývala radost se sklenkou v ruce účastnice Eliška Růžičková. Všichni přítomní lidé si připili na budoucnost královského města místním vínem z Klášterních vinných sklepů. Přípitek a následný kulturní program na hlavním podiu na Mírovém náměstí moderoval Vladimír Hron.
Městské slavnosti začaly již včera 14. září. Během hudebního odpoledne připraveným základní uměleckou školou se na podiu postupně vystřídali orchestry, zpěváci, hudebníci a své umění předvedli i výtvarníci. Den vyvrcholil videomappingem promítaným na budovu radnice a sousední sídlo České spořitelny. Příběhem přítomné jako vypravěč provedl Přemysl Otakar I. Koncipován byl jako listování v magické kronice města. Každé století má svůj příběh, který vizuálně a zvukově ožil na budovách. Večer zpestřila ohnivá, světelná, taneční a pohybová show v podání skupiny Vox Luminas a Funky Dangers.
V průběhu víkendu lidé mohli zhlédnout ukázky původní metody opracování dřeva, které bude použito na opravu krovu věže Kalich. Uskutečnila se i prezentace partnerských měst z Míšně, Fuldy a filipínské ambasády. Zakoupit návštěvníci mohli i speciály místních podnikatelů a upomínkové předměty oslav. K dispozici byly i dětské zóny pro pobavení nejmenších.
Zaujaly i ukázky práce litoměřického skláře Jana Huňáta, který přímo na Mírovém náměstí nabídnul lidem jedinečnou příležitost, kdy si mohli sami ve sklářské peci něco vyrobit. Zapojili se i další podnikatelé. Do oslav se připojila i církev. Unikátní příležitost spatřit část ostatků sv. Ludmily pocházejících ze Staré Boleslavi měla veřejnost v kostele sv. Ludmily. Relikviář byl vystaven během mše svaté.
Slavnosti budou pokračovat celý následující týden. Pódium od pondělí do středy bude vždy od 15 do 22 hodin patřit místním souborům, divadelníkům a kapelám, tedy umělcům, kteří projevili zájem vystoupit. Ale hlavně základním školám a osmiletému gymnáziu, jejichž žáci pod vedením učitelů několik měsíců nacvičovali vlastní vystoupení charakterizující nejdůležitější události jednotlivých století.