Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Rekonstrukce výpravní budovy završila revitalizaci horního nádraží

nadrazmpSlavnostním přestřižením pásky byla dnes uvedena do provozu opravená výpravní budova na litoměřickém horním vlakovém nádraží. Objekt prošel zásadní opravou, která navázala na již dokončenou kompletní rekonstrukci kolejiště. Tím byla završena celková modernizace železniční stanice i jejího bezprostředního okolí.

Cílem Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) bylo ve spolupráci s městem vytvořit co nejpříjemnější prostředí pro cestující, kterých stanicí Litoměřice horní nádraží projde denně přibližně 1900.

Komplexní oprava budovy z roku 1898, úspěšně realizovaná firmou Chládek a Tintěra, zahrnovala obnovu historické fasády, výměnu výplní otvorů a opravu nástupištního přístřešku monumentálního vstupního schodiště. Zásadně se změnil interiér odbavovacích prostor, včetně nových veřejných toalet. Práce dále zahrnovaly výměnu dlažeb a povrchů, osvětlení a informačního a orientačního systému. Objekt je bezbariérový. V nadzemí je bytová část s nájemníky.

Město umístilo v odbavovací hale informační obrazovku nabízející ve smyčce fotografie atraktivních míst Litoměřic a aktuální přehled místního kulturního dění. Prozatím neobsazen zůstává komerční prostor u odbavovací haly, který je vhodný například pro prodej tisku nebo drobného občerstvení.

„Tato akce byla jednou z nejvýznamnějších oprav realizovaných SŽDC v Ústeckém kraji. Náklady na opravu dosáhly 11,5 milionu korun,“ uvedl Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Stavební práce trvaly rok. Předcházela jim však rozsáhlá rekonstrukce nástupišť, včetně vybudování bezpečného přechodu pro chodce se světelenou signalizací, který zde mnoho let chyběl.

Za spolupráci dnes SŽDC poděkoval místostarosta Litoměřic Václav Červín, který od náměstka Drmoly převzal symbolický klíč od budovy. SŽDC totiž respektovalo požadavky města, které tak mohlo ovlivnit podobu celkové modernizace horního vlakového nádraží. „Nyní ještě povedeme jednání o uzavření dohody o výpůjčce týkající se pozemku přilehlého parčíku, který bychom chtěli přebudovat v oddychovou zónu s lavičkami, zelení a několika herními prvky, jež by dále zpříjemnila cestujícím chvíle čekání,“ dodal starosta Ladislav Chlupáč, který se dnešního slavnostního představení opravené výpravní budovy nemohl účastnit.

Potěšitelnou zprávou pak je, že SŽDC již chystá i projekt rekonstrukce vlakového nádraží Litoměřice - město. Je pravděpodobné, že ještě letos zahájí opravu fasády budovy. Poté by měla přijít na řadu oprava interiéru a následně i rekonstrukce nástupišť.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu