Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

tram

Rekonstrukce domu Kalich přinesla první unikátní objev

Tým odborníků, který v těchto dnech pracuje na unikátní rekonstrukci památkově chráněného domu Kalich v Litoměřicích, řeší první vzácné nálezy. Při průzkumech půdní části domu objevili řemeslníci pod podlahou vzácný trám s ornamenty a zdobením.

„Jedná se o exkluzivní trám z nějaké nádherné světnice zde v domě. Vyobrazeny na něm jsou typické renesanční figury, růžice, zdobí ho i patrně mladší malby se zbytky erbů, obsahuje i vyřezávané kazety apod. Uvažujeme o jeho vyjmutí a restaurování. Zbývá určit, ze které doby pochází. Patří však neodmyslitelně k tomuto domu a jedná se o výjimečný objev,“ uvedl dnes při inspekčním dnu doktor Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Na revitalizaci Kalichu se intenzivně pracuje. „Prvním úkolem je výměna částí konstrukce, v druhé fázi proběhne zateplení stropu Kalichu. Završením pak bude výměna střešní krytiny,“ informoval Ladislav Pošík, stavební technik Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích.

Kalich je pro Litoměřice turisticky atraktivním místem. „Práce proto budou v maximální možné míře postupovat tak, aby jej turisté, byť v méně početných skupinách, mohli i letos navštěvovat,“ informovala vedoucí odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu městského úřadu Eva Břeňová.

Rekonstrukcí Kalichu však plány města nekončí. V půdních prostorech chce vybudovat novou expozici s cílem poukázat na chronologický vývoj budovy prostřednictvím fotografií či bannerů. V úvahu přichází i vznik edukativní místnosti s využitím moderních technologií. Součástí by kromě jiného mohl být i již zrestaurovaný, právě objevený trám.

Opravu krovů Kalicha zajišťuje Tesařství Čenda z Litoměřic pod vedením majitele firmy Zdeňka Oravce. Provádí jej unikátní a technologicky zcela ojedinělou metodou. Dřevo na opravu bylo v loňském roce svázáno do vorů a máčeno 2,5 měsíce v Labi pod jezem v Českých Kopistech, dále se máčelo v rybníku v Zahořanech. Samotné opracování dřeva probíhalo zhruba měsíc před zraky veřejnosti na Mírovém náměstí.

Foto: Iveta Hejduková, Karel Pech


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu